Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 21 stycznia 2017

„Drogi do Niepodległej – kontekst międzynarodowy”. Druga debata historyków w Belwederze.

  |   Debata historyków w Belwederze (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Debata historyków w Belwederze (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Debata historyków w Belwederze (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Debata historyków w Belwederze (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Debata historyków w Belwederze (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Debata historyków w Belwederze (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Debata historyków w Belwederze (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Debata historyków w Belwederze (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP) Debata historyków w Belwederze (fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP)

W sobotę 21 stycznia 2017 roku w Belwederze historycy dyskutowali w przeddzień setnej rocznicy wygłoszenia przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilsona orędzia do Senatu, w którym mówił o konieczności odrodzenia Polski jako zjednoczonego, niepodległego i suwerennego państwa.

 

Rozpoczynający debatę Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski powiedział, że dzięki debatom historyków podążamy drogami niepodległości. - - Zbliżająca się rocznica to znakomity pretekst do tego, by przypomnieć historię, ale też popatrzeć na nią jak na żywe doświadczenie, z którego można skorzystać - mówił minister.

 

O znaczeniu orędzia prezydenta Wilsona ze stycznia 1917 r. dla sprawy polskiej dyskutowali: prowadzący – prof. Włodzimierz Suleja, prof. Andrzej Chwalba, prof. Małgorzata Gmurczyk-Wrońska, prof. Marek Kornat, prof. Wojciech Materski, prof. Wojciech Roszkowski i prof. Mariusz Wołos.

 

Zobacz także: Debata historyków „Akt 5 listopada 1916 roku. Prolog niepodległości?” Debata została zorganizowana przez Kancelarię Prezydenta Rzecz we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Pierwsza odbyła się 5 listopada ubiegłego roku, dokładnie w setną rocznicę wydania proklamacji zawierającej obietnicę powstania Królestwa Polskiego. Kolejną zaplanowano na kwiecień. Cykl ten potrwa dwa lata, do listopada 2018 roku i będzie poświęcony kolejno wydarzeniom i postaciom, które miały wpływ na odzyskanie niepodległości państwa polskiego.

 

Obejrzyj całą debatę>>

Poleć znajomemu