Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 27 stycznia 2017

Minister Wojciech Kolarski uczestniczył w obchodach 72. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz

  |   W uroczystości uczestniczył Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski. (Fot. Jarosław Praszkiewicz) W uroczystości uczestniczył Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski. (Fot. Jarosław Praszkiewicz) W uroczystości uczestniczył Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski. (Fot. Jarosław Praszkiewicz) W uroczystości uczestniczył Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski. (Fot. Jarosław Praszkiewicz) W uroczystości uczestniczył Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski. (Fot. Jarosław Praszkiewicz) W uroczystości uczestniczył Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski. (Fot. Jarosław Praszkiewicz)

W piątek odbyły się obchody 72. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz, zorganizowane pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. W uroczystości uczestniczył Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski.


Zobacz także: List Prezydenta RP do Uczestników uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych Polakom ratującym Żydów podczas II wojny światowej Warszawskie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Jak zaznaczył w swoim wystąpieniu minister Kolarski:  – Tutaj, w obozie Auschwitz, Niemcy mordowali masowo Żydów z Polski i innych krajów okupowanej Europy, a także Polaków, Rosjan i Romów. III Rzesza Niemiecka zorganizowała i przeprowadziła planową eksterminację na skalę i na sposób przemysłowy. Był to jedyny taki przypadek w dziejach. W fabrykach śmierci, które hitlerowcy przynieśli na naszą ziemię, zgładzono miliony ludzi - powiedział.

 

Minister dodał także: – Celem Niemców było całkowite zniszczenie narodu żydowskiego oraz zniewolenie i bezwzględna eksploatacja narodów słowiańskich. Okrucieństwo i zbrodnie hitleryzmu są niewyobrażalne. W obliczu cierpień i śmierci, zadanych milionom ludzi, stajemy przerażeni ogromem zła. Nie wolno jednak zamykać na nie oczu. Stając w tym miejscu, trzeba zdobyć się na odwagę patrzenia z największą uwagą. Odwagę poznawania prawdy i niesienia jej całej ludzkości. Bo prawda o Zagładzie, prawda o Auschwitz są konieczne, aby nic podobnego już nigdy w przyszłości nie mogło się powtórzyć – podkreślił.

 

KL Auschwitz, „Fabryka śmierci”, symbol Zagłady i niebywałego okrucieństwa II wojny światowej, działał w latach 1940 – 1945. Do momentu jego wyzwolenia, zamordowanych w nim zostało ok. 1,1 mln osób. Największą liczbę zamordowanych stanowili kolejno Żydzi, Polacy, Romowie, sowieccy jeńcy wojenni oraz osoby innych narodowości.

 

Zobacz także: "Auschwitz ostrzeżeniem, co może się stać, gdy życie zdominuje nienawiść" 27 stycznia od 2005 roku obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Poleć znajomemu