przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 2 lutego 2017

Prezydent Andrzej Duda zaprosił prezydenta Donalda Trumpa do złożenia wizyty w Polsce

  |   Rozmowa ministra Krzysztofa Szczerskiego z doradcą prezydenta USA Donalda Trumpa, Michaelem Flynnem trwała ponad godzinę. Sesja strategiczna w Atlantic Council na temat Trójmorza z udziałem ambasadora Chorwacji w USA, think tankow oraz przedstawicieli biznesu amerykańskiego

Podczas spotkania z doradcą prezydenta Donalda Trumpa, Michaelem Flynnem, minister Krzysztof Szczerski przekazał w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy zaproszenie dla przywódcy Stanów Zjednoczonych do złożenia wizyty w Polsce.

 

Minister Szczerski przekazał zaproszenie również w imieniu prezydent Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović. Po rozmowach w Białym Domu minister wyjaśnił, że przywódcy Polski i Chorwacji chcieliby, aby wizyta Trumpa w Polsce miała miejsce podczas planowanego na lipiec Szczytu Trójmorza.

 

- Zaproszenie zostało przyjęte i teraz będziemy czekać na odpowiedź prezydenta Trumpa co do jego kalendarza - powiedział Krzysztof Szczerski.

 

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP podczas czwartkowych spotkań w Waszyngtonie otrzymał zapewnienia od przedstawicieli nowej administracji, że polityka Stanów Zjednoczonych wobec Polski nie będzie wypadkową polityki USA wobec Rosji. - Nie ma żadnych planów weryfikacji ustaleń szczytu NATO w Warszawie – podkreślił.

 

- Mogę dzisiaj powiedzieć, że relacje polsko-amerykańskie z nową administracją bardzo się zaawansowały, rzeczywiście jest to dialog pełnowymiarowy – oświadczył minister. Podczas rozmowy z polskimi dziennikarzami podkreślił, że jest bardzo zadowolony ze swoich spotkań.

 

Krzysztof Szczerski był najwyższym rangą przedstawicielem władz polskich, który przybył do Waszyngtonu po zaprzysiężeniu Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Prezydencki minister podczas pobytu w stolicy USA spotkał się amerykańskimi ustawodawcami, przedstawicielami mediów i think tanków, analitykami Departamentu Stanu odpowiedzialnymi za kształtowanie polityki zagranicznej wobec naszego regionu i, na zakończenie swoich rozmów w Waszyngtonie, z emerytowanym generałem piechoty morskiej Michaelem Flynnem, który jest doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego.

 

Minister przybył do amerykańskiej stolicy w kluczowym momencie. Dzień wcześniej, w środę, desygnowany przez prezydenta na sekretarza stanu Rex Tillerson został zatwierdzony na tym stanowisku. Wraz z zatwierdzeniem nominacji Tillersona przez niezbyt entuzjastycznie nastawiony do niego Senat prezydent Trump zakończył formowanie zespołu odpowiedzialnego za kształtowanie polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych. Grupa ta, złożona z ministra obrony, sekretarza stanu i doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego, bywa nazywana "trojką”.

 

Wśród najważniejszych tematów ponad godzinnej rozmowy  Krzysztofa Szczerskiego z Michaelem Flynnem, prezydencki minister wymienił polsko-amerykańską współpracę wojskową, gospodarczą i polityczną oraz sytuację w dziedzinie bezpieczeństwa w regionie, w tym eskalację napięcia na Ukrainie.

 

Minister Szczerski przedstawił polskie stanowisko w sprawie sankcji wprowadzonych wobec Rosji. - Podkreśliliśmy, że sankcje wobec Rosji nie są instrumentem odwetowym, ale prawnym - dodał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

 

Pytany o obietnicę Trumpa pomocy Polsce w odzyskaniu wraku tupolewa, złożoną przez Trumpa podczas spotkania z Polonią jesienią ubiegłego roku, ujawnił, że „temat katastrofy smoleńskiej pojawił się podczas rozmowy”. - Powiedziałem, że sprawa ta powoduje, że powrót do polityki zaufania (w relacjach z Moskwą) jest niemożliwy – dodał Szczerski.

 

- Generał Flynn przekonał mnie, że interesy i polityka polsko-amerykańska z nową administracją będzie bardzo intensywna i że istnieje bardzo duże pole wzajemnego, wspólnego interesu polsko-amerykańskiego. (...) To jest administracja, która będzie administracją kierującą się interesami amerykańskimi; my jesteśmy krajem, który kieruje się interesami polskimi. Po godzinnej rozmowie z generałem Flynnem mogę powiedzieć, że te interesy amerykańskie i polskie w wielu punktach są zbieżne – powiedział Krzysztof Szczerski.

 

Jak przekazał minister, doradca prezydenta Trumpa zapewnił go, iż „obecność wojsk amerykańskich w Polsce będzie stałym elementem stosunków polsko-amerykańskich”.

 

Krzysztof Szczerski rozpoczął wizytę w Waszyngtonie od udziału w czwartek w Narodowym Śniadaniu Modlitewnym, ekumenicznym spotkaniu polityków, dyplomatów i przywódców religijnych z całego świata. 

 

Po rozmowach w Waszyngtonie minister Szczerski odwiedzi w piątek siedzibę ONZ w Nowym Jorku. Głównym tematem jego rozmów będą starania Polski o uzyskanie niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

 

Na zakończenie wizyty w USA Krzysztof Szczerski wróci w sobotę do Waszyngtonu, aby wziąć udział w Wieczorze Polskiego Dziedzictwa - wydarzeniu polonijnym organizowanym przez ambasadę RP we współpracy z koszykarzem Marcinem Gortatem grającym w drużynie ligi NBA Washington Wizards. - Minister przywiezie uczestnikom imprezy wideo z przesłaniem od prezydenta Andrzeja Dudy - poinformował Witold Dzielski, dyrektor Biura Spraw Zagranicznych w kancelarii prezydenta, towarzyszący Szczerskiemu podczas wizyty w USA. (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.