przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 7 lutego 2017

Prezydent będzie rozmawiał z kanclerz Merkel o relacjach euroatlantyckich i bezpieczeństwie

O relacjach euroatlantyckich, kwestiach bezpieczeństwa Europy, przyszłości naszego kontynentu oraz stosunkach dwustronnych między Polską i Niemcami mają dziś – według prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego - rozmawiać prezydent Andrzej Duda i kanclerz Angela Merkel.

 

We wtorek po południu kanclerz Niemiec przyjeżdża do Warszawy. Spotkanie z Prezydentem RP zaplanowane jest na godz. 15.45.

 

Minister Szczerski podkreślił w radiowej Trójce, że strona niemiecka poprosiła o tzw. ścisłe cztery oczy, czyli spotkanie pani kanclerz z prezydentem Dudą, bez udziału tłumaczy. - To będzie spotkanie obojga polityków. Potem krótkie rozmowy plenarne, ale powiedziano wyraźnie, że pani kanclerz prosi o ścisłe cztery oczy z panem prezydentem – zaznaczył minister Szczerski.

 

Pytany, czy domyśla się, czego ta rozmowa będzie dotyczyła, odpowiedział, że tego, o czym już wcześniej mówił – czyli relacji euroatlantyckich i bezpieczeństwie Europy. - Zajmujemy się intensywnie kontaktami ze stroną amerykańską i zajmujemy się także intensywnie kwestią bezpieczeństwa Europy i Polski. Myślę, że te  tematy są także istotne w relacjach polsko-niemieckich - podkreślił minister Szczerski.

 

Zobacz także: Z Angelą Merkel o bezpieczeństwie, NATO i uchodźcach "Polsko-niemieckie partnerstwo jednym z fundamentów UE"

 

Na pytanie, czy prezydent ma jakąś specjalną sprawę do kanclerz Niemiec, odparł: "ważne jest, żeby przedyskutować, w jaki sposób Angela Merkel planuje prowadzić sprawy europejskie w najbliższym czasie". - Czy także podziela opinię, która dla nas jest bardzo, delikatnie mówiąc, kontrowersyjna, którą wygłosił przewodniczący Tusk o tym, że rzekomo Amerykę można traktować jako po pierwsze czynnik zewnętrzny wobec Europy, a po drugie jako zagrożenie zewnętrzne wobec Europy. My się z tym kompletnie nie zgadzamy, to jest całkowicie błędna diagnoza – dodał.

 

W ubiegłym tygodniu przed nieformalnym szczytem UE przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk napisał list do przywódców państw UE. Uznał w nim za niepokojące niektóre deklaracje nowej administracji amerykańskiej, które- jak napisał Donald Tusk - "stawiają Unię Europejską w trudnej sytuacji". (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.