przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 14 lutego 2017

Minister Dera: Warto rozmawiać z sędziami

Trzeba rozmawiać i tak zmieniać prawo, żeby relacje między sądownictwem a innymi władzami były na właściwym poziomie - stwierdził minister Andrzej Dera, odnosząc się do zapowiadanego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z organizacjami prawniczymi.

 

Do spotkania prezydenta z  przedstawicielami organizacji prawniczych,  które poprosiły go o pomoc "w zażegnaniu kryzysu wymiaru sprawiedliwości", ma dojść 20 lutego.   Zobacz także: Prezydent zaprosił na spotkanie przedstawicieli organizacji prawniczych

 

Pytany o to w Polskim Radiu 24  minister Dera odpowiedział, że "to będzie rozmowa o polskim wymiarze sprawiedliwości". - To ma być spotkanie, na którym, mam nadzieję,  zostaną  wyartykułowane uwagi i obawy, które nurtują te środowiska - powiedział.

 

Na pytanie, czy jego zdaniem prawników najbardziej niepokoją zmiany dotyczące ewentualnego wpływu polityków na wybór sędziów Krajowej Rady Sądownictwa, minister Andrzej Dera odpowiedział: "W ten sposób jest to dzisiaj artykułowane". Jego zdaniem trzeba jednak spojrzeć, jak to rozwiązanie funkcjonuje w innych państwach. - Modele, które chce się wprowadzić u nas, istnieją w innych krajach. I nikt tu nie ma najmniejszej wątpliwości -  są to kraje demokratyczne - podkreślał.

 

- Byłem pięć lat w Krajowej Radzie Sądownictwa i zauważyłem jedną rzecz, która mnie dziwiła i powiem szczerze, nie za bardzo ją rozumiałem – w Polsce 70-80 procent sędziów to sędziowie sądów rejonowych, a w Krajowej Radzie Sądownictwa nie było ani jednego przedstawiciela sądów rejonowych - tłumaczył. - Warto o tym rozmawiać i trzeba tak to zmieniać, żeby relacje między sądownictwem a innymi władzami były na właściwym poziomie. Żeby relacje te były dobre i żeby podniosło to poczucie sprawiedliwości w naszym społeczeństwie - dodał.

 

Ministra zapytano także, jak prezydent Duda zareagował na uwagi prezesa PiS dotyczące rozwiązania problemów frankowiczów. Jarosław Kaczyński stwierdził, że rząd nie może podejmować działań, które doprowadzą do zachwiania systemu bankowego, a frankowicze powinni szukać pomocy w sądach.

 

Andrzej Dera zwrócił uwagę, że już toczą się procesy w polskich sądach i wydano wiele wyroków korzystnych dla frankowiczów.

 

Dopytywany, jak duże są szanse na wejście w życie projektów ustaw dotyczących kredytów walutowych, minister Dera odpowiedział: "Pan prezydent po naprawdę głębokiej  analizie przygotował projekt, który ma spowodować, że frankowicze otrzymają te spready. Sprawa jest bardzo złożona, bardzo trudna, a odpowiedzialność prezydenta za system bankowy sprawiła, że mamy taki projekt, a nie inny”.

 (PAP) 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.