Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 13 września 2015

W poniedziałek prezydent z wizytą w Wielkiej Brytanii

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda z małżonką udają się z dwudniową wizytą do Wielkiej Brytanii. Prezydent weźmie udział w obchodach 75. rocznicy Bitwy o Anglię, spotka się z premierem Davidem Cameronem, a także z młodą Polonią oraz weteranami II wojny światowej.

 

- Wizyta jest związana z obchodami 75. rocznicy Bitwy o Anglię. To jest wizyta symboliczna, podkreślająca historyczny i współczesny wkład Polaków w brytyjskie dzieje - powiedział PAP przed wizytą prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

 

Bitwa o Anglię trwała od 10 lipca do 31 października 1940 roku między brytyjskim RAF i niemiecką Luftwaffe w przestrzeni powietrznej nad Wielką Brytanią. U boku RAF walczyły cztery polskie dywizjony: dwa bombowe (300 i 301) oraz dwa myśliwskie (302 i 303) oraz 81 polskich pilotów w brytyjskich dywizjonach.

 

We wtorek prezydent spotka się w Lancaster House z polskimi weteranami i uczestnikami II wojny światowej mieszkającymi w Wielkiej Brytanii. We wtorek weźmie też udział w uroczystościach 75. rocznicy Bitwy o Anglię w katedrze św. Pawła w Londynie z udziałem m.in. premiera Davida Camerona i księcia Edwarda.

 

Andrzej Duda w trakcie wizyty w Instytucie Sikorskiego nada stopnie oficerskie łączniczkom i sanitariuszkom z Powstania Warszawskiego mieszkającym obecnie w Wielkiej Brytanii.

 

W poniedziałek prezydent złoży wieniec pod Polish War Memorial – pomniku w Londynie wzniesionym, by uczcić pamięć polskich lotników pomagających aliantom podczas II wojny światowej.

 

Tego dnia Andrzej Duda spotka się także z kilkusetosobową reprezentacją młodej Polonii zamieszkującej Wyspy. - Będzie mówił nie tylko o historycznych zasługach Polaków dla dziejów brytyjskich, ale i o współczesnym znaczeniu dynamicznej, polskiej społeczności. Droga powrotu do Polski dla niej jest otwarta. Prezydent chce, aby opcję powrotu do ojczyzny uwzględniali – zaznaczył minister Szczerski.

 

Drugim elementem wizyty prezydenta w Londynie będą rozmowy polityczne. We wtorek spotka się z premierem Davidem Cameronem. Rozmowa w wąskim gronie jest zaplanowana na ponad godzinę.

 

- Rozmowa będzie dotyczyła współpracy w ramach NATO, a także Unii Europejskiej. Wielka Brytania jest naszym ważnym sojusznikiem w planach dotyczących przyszłorocznego szczytu NATO w Warszawie. Jest też jednym z krajów nadających ton polityce europejskiej – poinformował Krzysztof Szczerski. - Jest też kwestia uchodźców. Wielka Brytania ma tu szczególną pozycję - dodał.

 

Na wtorek prezydent jest także zaproszony do Pałacu Buckingham. W imieniu królowej Andrzeja Dudę podejmie książę Edward z małżonką - najmłodszy syn Elżbiety II.

 

Andrzej Duda był w Londynie 7 marca w trakcie kampanii wyborczej i spotkał się wówczas z Polakami mieszkającymi w brytyjskiej stolicy.(PAP)

 

 

Poleć znajomemu