przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 17 lutego 2017

Minister Krzysztof Szczerski o tematach Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa PL/ENG

Krzysztof Szczerski uważa, że najważniejszy temat monachijskiej konferencji to ułożenie na nowo więzi między Europą i USA pod rządami amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa. Jego zdaniem dziś głównym zagrożeniem jest kontynuowanie procesów, które rozbijają bezpieczeństwo światowe: agresja na Ukrainie i destabilizacja na Bliskim Wschodzie. >> ENG

 

Zobacz także: 53. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa Według ministra eskalacja konfliktu na Ukrainie pokazuje, że "droga przez porozumienia mińskie zaczyna być coraz bardziej podważana, jest coraz mniej skuteczna".

 

Po drugie - dodał - kontynuowana jest destabilizacja na Bliskim Wschodzie. Podkreślił, że pytaniem numer jeden dla światowego bezpieczeństwa jest, jak nowa administracja amerykańska będzie testowana i jak szybko "okrzepnie", by na testy w różnych częściach świata odpowiadać.

 

Minister Szczerski podkreślił też, że Polska oczekuje od przedstawicieli amerykańskiej administracji podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa potwierdzenia zaangażowania USA w bezpieczeństwo europejskie oraz decyzji szczytu NATO w Warszawie, które - zaznaczył - "przebudowują architekturę bezpieczeństwa w ramach Sojuszu z walnym udziałem Ameryki w zakresie dwustronnym i natowskim".


Zobacz także: "Relacje transatlantyckie są ważniejsze niż osobiste emocje dot. Donalda Trumpa" Dodał, że polskie oczekiwania dotyczą także potwierdzenia, że USA chcą silnie uczestniczyć w polityce światowej jako gwarant pokoju, będą zaangażowane w bezpieczeństwo Europy, a tym samym Polski. Żeby - jak zaznaczył - było wiadomo, iż nieprawdziwe są głosy mówiące, że NATO pod nową amerykańską administracją będzie słabsze, że USA będą w stanie poświęcić więzi atlantyckie dla innych interesów. (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.