przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 20 lutego 2017

Spotkanie Krzysztofa Szczerskiego z senatorami USA

  |   Spotkanie ministra Krzysztofa Szczerskiego z senatorami USA Spotkanie ministra Krzysztofa Szczerskiego z senatorami USA Poruszono tematykę związaną m.in. z kwestiami stosunków dwustronnych, polityki bezpieczeństwa oraz polityki energetycznej.

 

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski spotkał się w poniedziałek w Warszawie z senatorami USA Jeanne Shaheen i Richardem Durbinem. 

 

- Rozmawialiśmy o amerykańskiej polityce bezpieczeństwa. Apelowałem o ponadpartyjne wsparcie dla obecności amerykańskiej w Polsce i dla partnerstwa polsko-amerykańskiego. Senatorowie zapewnili mnie, że to poparcie ma charakter ponadpartyjny i że oni także wspierają kontynuowanie współpracy polsko-amerykańskiej - powiedział Krzysztof Szczerski.

 

- Zabiegamy o to, żeby zbudować w USA wsparcie dla Polski, które jest ogólnym przekonaniem polityków amerykańskich wszystkich opcji do tego, że polsko-amerykańska współpraca to wartościowe partnerstwo. Te zabiegi będą nadal prowadzone zarówno w środowisku Partii Republikańskiej, Partii Demokratycznej, jak i w administracji prezydenckiej - mówił minister.

 

Jak zaznaczył, polskie zabiegi skupiają się także na tym, aby to poparcie "znalazło swój wydźwięk także w polityce budżetowej USA i w polityce nominacyjnej".

 

 

Rozmowa dotyczyła też sytuacji w regionie i perspektyw pokoju na Ukrainie. - Zapewniałem, że Polska jest zainteresowana tym, aby zgodnie z porozumieniami mińskimi doprowadzić do deeskalacji konfliktu na Ukrainie, a potem do pokojowego jego zakończenia. Wyraziłem zaniepokojenie, że sytuacja na wschodzie Ukrainy nie uspokaja się, a ostatnie wydarzenia pokazują, że jesteśmy dalecy od deeskalacji tego konfliktu - relacjonował prezydencki minister.

 

Poinformował, że rozmowa dotyczyła także relacji transatlantyckich. - Przekazałem naszą ocenę sytuacji europejskiej, czyli tych wyzwań, przed którymi stoi UE - powiedział.

 

Jak dodał, duża część rozmowy była też poświęcona Konferencji Bezpieczeństwa, która odbyła się przed kilkoma dniami w Monachium. - Podkreślałem, że prezydent Andrzej Duda był tam ważnym rzecznikiem jedności Zachodu. Mówiłem, że dla Polski integracja ze światem Zachodu od zawsze była rozumiana jako integracja euroatlantycka. Polska zawsze łączyła chęć członkostwa i w NATO i w UE - mówił Krzysztof  Szczerski.

 

Jak tłumaczył "wśród partnerów po drugiej stronie Atlantyku jest to doceniane, że Polska jest rzecznikiem euroatlantyckiego wymiaru integracji Zachodu; dla Polski Zachód oznacza i NATO i UE razem, a nie rozdzielnie". (PAP)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.