Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 11 września 2015

XV Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku

Minister Wojciech Kolarski na XV Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku (fot. Związek Sybiraków w W

Minister Wojciech Kolarski na XV Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku (fot. Związek Sybiraków w Warszawie)

W piątek minister Wojciech Kolarski uczestniczył w XV Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku.

Podczas uroczystości odczytał list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy skierowany do organizatorów i uczestników tego wydarzenia.

 

,,Hasło  tegorocznego Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru: „Koniec wojny – nowe zniewolenie” przypomina, że dla wielu Polaków rok 1945 nie oznaczał powrotu do życia spokojnego, bezpiecznego i wolnego. Dramat powojennych deportacji na Syberię i do Kazachstanu tysięcy ludzi, którzy nie akceptowali władzy ludowej, szykany wobec tych, którym udało się wrócić z nieludzkiej ziemi, obława augustowska, w której zaginęło setki ludzi, prześladowania i śmierć Żołnierzy Wyklętych czy wreszcie tragedia rodzin Górnego Śląska, z którego masowo wywożono mężczyzn do pracy przymusowej w Związku Radzieckim – to trudne karty naszej zbiorowej pamięci. Jesteśmy jednak ją winni naszym przodkom – tym, którzy poświęcali swe życie i zdrowie idei niepodległości Ojczyzny” – podkreślił w liście prezydent. Zobacz także: List prezydenta do uczestników Międzynarodowego Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

 

Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru odbywa się od 2001 roku w Białymstoku z inicjatywy Zarządu Głównego Związku Sybiraków w Warszawie.

 

Poleć znajomemu