Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 15 września 2015

"Polacy są patriotami przywiązanymi do jedności europejskiej"

  |   Briefing ministrów Szczerskiego i Kwiatkowskiego Briefing ministrów Szczerskiego i Kwiatkowskiego Briefing ministrów Szczerskiego i Kwiatkowskiego Briefing ministrów Szczerskiego i Kwiatkowskiego Briefing ministrów Szczerskiego i Kwiatkowskiego

Minister Krzysztof Szczerski podkreślił w rozmowie z polskimi dziennikarzami, że na spotkaniu z szefem brytyjskiego rządu prezydent Duda mówił o tym, co jest szczególnym elementem polskiego doświadczenia, że Polacy są patriotami, a jednocześnie narodem głęboko przywiązanym do jedności europejskiej.

   

Zobacz także: Prezydent w Londynie: Mamy szerokie pole do współpracy - Łączymy dwa elementy, które dla niektórych wydają się być sprzeczne, a w Polsce są wspólne. Polacy chcą suwerennego polskiego państwa, a jednocześnie chcą jedności europejskiej. To jest coś, co jest dla nas szczególne także w Europie - mówił minister.

   

Pytany, czy prezydent rozmawiał z Cameronem o dopłatach bezpośrednich dla polskich rolników i unijnej pomocy w związku z suszą w Polsce, zaznaczył, że jeśli mówimy, że naszym ideałem jest Unia równych państw i wolnych narodów, to znaczy, że cała polityka europejska w tej formule się mieści. - Także pomoc dla polskich rolników – powiedział minister Szczerski

   

Szef prezydenckiego gabinetu Adam Kwiatkowski pytany był z kolei, czy po powrocie do Warszawy prezydent Duda będzie rozmawiał o problemie uchodźców z premier Ewą Kopacz lub minister spraw wewnętrznych Teresą Piotrowską. - Prezydent czeka na wyniki rozmów, które w tej chwili toczą się w UE, i w zależności od ich rezultatów będzie podejmował stosowne decyzje - podkreślił minister Kwiatkowski.

   

Krzysztof Szczerski powiedział z kolei, że prezydent zgadza się z tym, że nie należy w UE wprowadzać obowiązkowych kontyngentów repatriacyjnych dla uchodźców. - To jest element, który prezydent sam określił jako jeden z warunków polskiego stanowiska i w tym sensie jest konsekwentny w swoim zdaniu - powiedział. Zaznaczył, że z premierem Cameronem rozmawiali o tym, jak skutecznie przeciwstawić się, zwalczać źródła emigracji przez pomoc humanitarną ludziom w potrzebie, a także przez zwalczanie przemytu ludzi - to procesy, które trzeba uruchomić wspólnie w Europie.

   

Minister Szczerski odniósł się też do wypowiedzi austriackiej minister spraw wewnętrznych Johanny Mikl-Leitner, która powiedziała, że jednolite unijne ramy prawne mogą funkcjonować tylko pod warunkiem, iż wszystkie państwa solidarnie wezmą na siebie wspólną odpowiedzialność.

   

W ocenie ministra Szczerskiego dziś toczy się w Europie pełna napięcia dyskusja nt. zmiany polityki emigracyjnej. - Tego typu wypowiedzi są formą nacisku z różnych krajów. Trzeba temu naciskowi nie ulegać, by mieć własną suwerenną politykę w tym względzie - powiedział. Krzysztof Szczerski uważa, że Polska powinna mieć taką politykę względem imigracji, bo tego oczekują od polskich polityków Polacy. - Nie trzeba przygotowywać Polaków, że tej polityki suwerennej się pozbędziemy, ale ją konsekwentnie prowadzić - zaznaczył. (PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu