przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 16 marca 2017

Minister Mucha: Prezydent będzie monitorował i popierał działania rządu dot. Polaków na Wyspach

- Musimy pilnować, aby prawa Polaków mieszkających na Wyspach były zapewnione - powiedział w czwartek prezydencki minister Paweł Mucha. Dodał, że na pewno polski rząd będzie w tym zakresie aktywny, a prezydent będzie monitorował i popierał jego działania.

 

- Musimy pilnować interesów Polaków, którzy mieszkają na Wyspach. Musimy pilnować ich interesów w tym sensie, że ich prawa powinny być zapewnione. Na pewno polski rząd będzie w tym zakresie aktywny, a pan prezydent będzie te działania monitorował i popierał - powiedział w radiowej Jedynce Mucha.

 

W poniedziałek wieczorem obie izby brytyjskiego parlamentu przyjęły ustawę upoważniającą premier Theresę May do rozpoczęcia negocjacji ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Szefowa rządu planuje uruchomić proces Brexitu przed końcem marca.

 

- Brytyjczycy wychodzą z Unii Europejskiej, to jest proces, który ma pierwszy raz miejsce i to jest skomplikowana rzecz i materia - powiedział minister Mucha.

 

Podkreślił także, że Polska jest istotnym partnerem w ramach Unii Europejskiej. - Jest jednym z liderów, jeżeli chodzi o Europę Środkowo-Wschodnią. Mamy bardzo dobre relacje jeżeli chodzi o Grupę Wyszehradzką, która zyskuje na znaczeniu, ponieważ ten głos Grupy Wyszehradzkiej - to w wielu sytuacjach się okazywało - jest coraz bardziej słyszalny - powiedział Paweł Mucha.

 

Pytany o relacje prezydenta Andrzeja Dudy z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, powiedział, że "piłka jest po jego stronie". - Dlatego, że to jest tak, że pan prezydent był w Brukseli i zwykłą praktyką jest tzw. rewizyta. I od czasu wizyty brukselskiej - według mojej wiedzy - nie było żadnego sygnału ze strony przewodniczącego Rady Europejskiej oraz jego otoczenia - powiedział.

 

Prezydent Andrzej Duda w styczniu 2016 roku odbył podróż zagraniczną do Belgii. Spotkał się wówczas w Brukseli m.in. z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. (PAP) 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.