przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 16 marca 2017

"Po wyroku TK prezydent postąpi zgodnie z dyspozycją konstytucji"

 - Prezydent ma określony konstytucją mechanizm działania, po opublikowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie noweli Prawa o zgromadzeniach prezydent będzie postępował stosownie do dyspozycji zawartych w konstytucji - powiedziała minister w Kancelarii Prezydenta RP Anna Surówka-Pasek.

 

Zgodnie z art. 122 konstytucji "przed podpisaniem ustawy Prezydent Rzeczypospolitej może wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem w sprawie zgodności ustawy z Konstytucją. Prezydent Rzeczypospolitej nie może odmówić podpisania ustawy, którą Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodną z Konstytucją".

 

Trybunał uznał w czwartek przepisy nowelizacji Prawa o zgromadzeniach, zaskarżone przed ich podpisaniem przez prezydenta Andrzeja Dudę, za zgodne z konstytucją. Prezydent zaskarżył m.in. regulacje z nowelizacji odnoszące się do nowego typu zgromadzeń - zgromadzeń cyklicznych. Zobacz także: Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o zmianie ustawy – Prawo o zgromadzeniach

 

Minister Surówka-Pasek odpowiadając na pytania dziennikarzy po ogłoszeniu wyroku powiedziała, że prezydent postąpi zgodnie z dyspozycją zawartą w konstytucji.

 

Czworo z 11 orzekających w sprawie sędziów TK zgłosiło zdanie odrębne do wyroku - część z nich wskazywała m.in. na wadliwy - ich zdaniem - skład TK wyznaczony do rozpatrzenia tej sprawy.

 

Dodała, że o składzie, który rozpatruje sprawę, decyduje TK. - Skład wyznaczony został, rozprawa się odbyła - zaznaczyła minister Surówka-Pasek. (PAP) 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.