przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 20 marca 2017

Minister Krzysztof Szczerski złożył wizytę w Kairze

  |   O stanie bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej rozmawiał minister Krzysztof Szczerski w czasie wizyty Kairze (fot. MSZ Egiptu) O stanie bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej rozmawiał minister Krzysztof Szczerski w czasie wizyty Kairze (fot. MSZ Egiptu) O stanie bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej rozmawiał minister Krzysztof Szczerski w czasie wizyty Kairze (fot. MSZ Egiptu)

W dniach 19-20 marca br. Sekretarz Stanu w KPRP Krzysztof Szczerski złożył wizytę w Kairze. Podczas wizyty minister spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Arabskiej Republiki Egiptu Samehem Szukrim, doradcą ds. bezpieczeństwa Prezydenta Egiptu Fayzą Abul-Naga oraz Wielkim Szambelanem Kancelarii Prezydenta Tarekiem Afifim. 

 

Podczas rozmów pozytywnie oceniono stan stosunków dwustronnych, wyrażając nadzieję na dalsze ich pogłębienie, szczególnie w zakresie współpracy gospodarczej. Przedyskutowano sytuacje bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Strona egipska wysoko oceniła wkład polskich naukowców w badania archeologiczne i prace konserwatorskie w Egipcie.

 

Podczas pobytu w Kairze minister Krzysztof Szczerski spotkał się także z przedstawicielami Polonii oraz polskimi księżmi pracującymi w Egipcie i Sudanie. Rozmowy dotyczyły sytuacji rodaków, działalności polonijnej, perspektyw dla polskiego biznesu i współpracy gospodarczej z Egiptem. Osobnym tematem była trudna sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie i w krajach afrykańskich. Spotkanie odbyło się w kairskiej parafii św. Marka, której opiekunem jest polski ksiądz Kazimierz Kieszek prowadzący tam m.in. szkole dla niepełnosprawnych dzieci. Jego działalności wspierana jest przez polską pomoc rozwojową.

 

Zobacz także: Kampania Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ W 2017 r. przypada 90. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Egiptem. W tym kontekście Prezydent RP Andrzej Duda został zaproszony do złożenia oficjalnej wizyty w Egipcie. Ostatnia wizyta Prezydenta RP w Kairze miała miejsce na początku lat 90. XX w.

 

Wizyta ministra Szczerskiego jest kolejnym etapem w kampanii na rzecz polskiej kandydatury do Rady Bezpieczeństwa ONZ. Egipt obecnie jest niestałym członkiem RB ONZ.

 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.