przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 27 marca 2017

Minister Szczerski o wyborze Donalda Tuska, modernizacji armii i protestach w Rosji

- Sytuacja w Rosji jest bardzo niepokojąca - uważa Krzysztof Szczerski

„Kancelaria Prezydenta nie otrzymała z MSZ w tej sprawie żadnych dokumentów. W sensie formalno-prawnym uznajemy sprawę wyboru Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej za zamkniętą; sugerujemy, żeby do tej sprawy w sensie politycznym już nie wracać - odpowiedział Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski zapytany o słowa szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego.

 

Minister Waszczykowski powiedział w poniedziałek, iż MSZ ma ekspertyzy z których wynika, że Donald Tusk został wybrany na drugą kadencję Przewodniczącego Rady Europejskiej w sposób, który można zakwestionować na poziomie prawa europejskiego.

 

Odnosząc się do kwestii zapowiadanego na 31 marca 2017 roku spotkania Prezydenta RP z szefem MON Antonim Macierewiczem, minister Szczerski odpowiedział, że przedmiotem rozmowy będzie sprawa modernizacji armii i zakupów uzbrojenia. Temat zostanie poruszony także podczas dorocznej odprawy kadry kierowniczej MON planowanej na 12 kwietnia – zapowiedział minister Krzysztof Szczerski.

 

„Sprawa modernizacji polskiej armii, zakupów uzbrojenia i sprzętu będzie przedmiotem rozmowy prezydenta z ministrem obrony narodowej, która jest zapowiedziana na 31 marca, ale także przede wszystkim będzie przedmiotem rozmowy w trakcie dorocznej odprawy kadry kierowniczej MON, która jest planowana na 12 kwietnia” – mówił minister Szczerski.

 

Jak dodał, „tematyka modernizacji polskiej armii będzie jednym z centralnych punktów rozmowy prezydenta z kadrą kierowniczą MON".

 

Dopytywany, czy prezydent poruszy także sprawy, które znalazły się w dwóch pismach do Antoniego Macierewicza, minister Szczerski zaznaczył, że spotkanie z kierownictwem MON to wydarzenie doroczne, nie ma charakteru nadzwyczajnego tylko przeglądowy i jego tematyka obejmuje całość spraw wiązanych z wojskiem od dowodzenia, poprzez kwestie personalne aż do sprawy modernizacji polskiej armii.

 

Pytany o komentarz do protestów opozycji w Rosji, minister Szczerski odpowiedział: "Sytuacja w Rosji jest bardzo niepokojąca i nie pierwszy raz mamy do czynienia z sytuacją, w której protesty opozycyjne spotykają się z bardzo agresywną reakcją państwa rosyjskiego".

 

"Wzywamy, jak w każdym przypadku, także i w tym przypadku do dialogu społecznego. W każdym kraju ważne jest to, żeby można było taki dialog prowadzić" – podkreślił minister Szczerski.

Jak zaznaczył, różnica miedzy Polską a Rosją polega na tym, że w Polsce policja ochrania protesty opozycji, a w Rosji protesty opozycji są przez policję tłumione. "To pokazuje, gdzie jest demokracja, a gdzie demokracja jest realnie zagrożona" - dodał.

(PAP)
 
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.