przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 29 marca 2017

Prezydenci Polski i Ukrainy pozostają w kontakcie ws. ataku na polski konsulat w Łucku

Sekretarz Stanu w KPRP Krzysztof Szczerski

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w rozmowie telefonicznej z prezydentem Andrzejem Dudą zaprosił polskich specjalistów do udziału w wyjaśnianiu ataku na polski konsulat w Łucku - poinformował minister Krzysztof Szczerski. Jak podkreślił prezydenci pozostają w kontakcie.
 
Zobacz także: Prezydent: ataku na polski konsulat nie sposób bagatelizować Krzysztof Szczerski poinformował na briefingu po rozmowie obu szefów państw, że prezydent Poroszenko nakazał wzmocnienie polskich placówek dyplomatycznych i miejsc pamięci. - Ta ochrona ma być wzmocniona natychmiast - dodał minister.
 
Według niego prezydent Poroszenko zaprosił polskich specjalistów do udziału w wyjaśnianiu okoliczności ataku. - To będzie teraz przedmiotem działań, żeby to zaproszenie zrealizować i żeby polscy specjaliści także brali udział w dochodzeniu do przyczyn tego wydarzenia - zaznaczył.
 
- Pan prezydent Poroszenko zadeklarował także panu prezydentowi Dudzie, że w przyszłym tygodniu będzie ponownie dzwonił w tej sprawie i poinformuje o postępach śledztwa" - podkreślił Szczerski. "Kontakt między prezydentami będzie kontynuowany - dodał minister. Jak zaznaczył, prezydent Duda uważa sytuację za poważną i oczekuje od strony ukraińskiej zdecydowanych kroków. - Atak na placówkę dyplomatyczną każdego państwa (...) należy traktować z najwyższą powagą i najwyższą stanowczością - zaznaczył.
 
W nocy z wtorku na środę ostrzelana została siedziba Konsulatu Generalnego Polski w Łucku na północnym zachodzie Ukrainy. Uszkodzona została elewacja budynku, nikt nie ucierpiał. W związku z atakiem do MSZ został wezwany ambasador Ukrainy w Polsce. Po spotkaniu resort poinformował, że do czasu spełnienia oczekiwań strony polskiej ws. ochrony przedstawicielstw dyplomatyczno-konsularnych wszystkie polskie urzędy konsularne na Ukrainie pozostaną zamknięte.
 
Oburzenie w związku z ostrzelaniem konsulatu wyraził prezydent Ukrainy Petro Poroszenko i minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin. Poroszenko polecił też wzmocnienie ochrony zagranicznych placówek dyplomatycznych i ambasad na Ukrainie. (PAP)
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.