Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 20 kwietnia 2017

"Wizyta w Meksyku wpisuje się w dyplomację gospodarczą prezydenta"

  |   Briefing Szefa Gabinetu Prezydenta RP ministra Krzysztofa Szczerskiego Briefing Szefa Gabinetu Prezydenta RP ministra Krzysztofa Szczerskiego Briefing Szefa Gabinetu Prezydenta RP ministra Krzysztofa Szczerskiego

Wizyta w Meksyku wpisuje się w dyplomację gospodarczą prezydenta Andrzeja Dudy; prezydent wziął na siebie rolę promowania polskich marek i polskich firm - powiedział w czwartek Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

 

W sobotę Para Prezydencka udaje się z oficjalną wizytą do Meksyku; prezydent zabiera ze sobą polskich przedsiębiorców. Podczas wizyty planowane jest m.in. Polsko-Meksykańskie Forum Biznesowe; w stolicy - Mieście Meksyk - zainaugurowana zostanie działalność Zagranicznego Biura Handlowego PAIH.

 

- To będzie wizyta rozpoczynająca cykl wizyt prezydenta, promujących polską przedsiębiorczość, polskie firmy za granicą. To jest wizyta, która przede wszystkim wpisuje się w dyplomację gospodarczą prezydenta - powiedział minister Szczerski w czwartek na konferencji prasowej w Pałacu Prezydenckim.

 

Jak zauważył, będzie to pierwsza - w historii relacji dwustronnych - oficjalna państwowa wizyta polskiego prezydenta w Meksyku.

 

 

Krzysztof Szczerski zapowiedział, że podczas tej wizyty zostanie podpisanych kilkanaście umów gospodarczych między Polską i Meksykiem, m.in. o współpracy gospodarczej, wspieraniu wzajemnych inwestycji i wzajemnym kredytowaniu inwestycji.

 

Jak dodał, celem wizyty jest szukanie dla Polski nowych partnerów biznesowych na świecie. - Odpowiedzialny rozwój wymaga dzisiaj także pozyskiwania globalnych partnerów gospodarczych, prezydent wziął na siebie także rolę promowania gospodarczej współpracy Polski, promowania polskich marek, polskich firm, ale także promowania relacji Polski z krajami, które do tej pory leżały poza najbliższym kręgiem naszego zainteresowanie - powiedział minister Szczerski.

 

- Jesteśmy przekonani, że ta wizyta przyniesie bardzo dobre owoce natury gospodarczej. Takie, które by zwiększyły obrót w handlu i wzajemne inwestycje - dodał Szef Gabinetu Prezydenta RP.


Podkreślił, że Meksyk jest bardzo ważnym krajem w regionie i partnerem Polski w ramach OECD a także jako kraj w grupie G20. - Szukamy partnerów wśród państw tej grupy. Dla nas będzie istotne, by zyskiwać w tej grupie państwa, które będą chciały z nami zawiązywać pogłębione relacje gospodarcze - dodał.
 

Zobacz także: Przewodniczący Izby Reprezentantów USA odwiedzi Warszawę Minister Szczerski spotkał się z amerykańskimi kongresmenami Poinformował też, że w trakcie wizyty w Meksyku, Andrzej Duda spotka się z prezydentem Meksyku Enrique Pena Nieto, wystąpi też przed połączonymi izbami meksykańskiego parlamentu. Zaznaczył, że szereg spotkań politycznych prezydenta odbędzie w kontekście polskich starań o niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. - Ważne jest, aby Polska pokazywała się jako kraj aktywny na arenie międzynarodowej - podkreślił minister.


- Kapitał ma narodowość i jeśli prezydent Polski spotyka się z głową państwa innego kraju, prowadzi rozmowy polityczne, to w bardzo wielu miejscach na świecie otwierają one ścieżkę dla biznesu - dodał.


Krzysztof Szczerski poinformował też, że w najbliższym czasie do Polski z wizytą przyjedzie emir Kataru. Jak zaznaczył, będzie to wizyta ważna ze względu na kwestie energetyczne. Oczekiwana jest też wizyta prezydenta Singapuru - dodał.


Podkreślił, że wizyty zagraniczne, na które prezydent zabierał przedstawicieli firm startupowych przynoszą im pierwsze kontrakty.

 

Minister Szczerski był też pytany o możliwą datę spotkania Prezydenta RP z Prezydentem USA.

 

- Dwie daty spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem są dzisiaj na stole: pod koniec maja podczas szczytu NATO w Brukseli lub na początku lipca w Polsce podczas szczytu Trójmorza - mówił w czwartek Szef Gabinetu Prezydenta RP.

 

- To są te dwie daty, o których będę także ja rozmawiał w przyszłym tygodniu w Waszyngtonie. Natomiast czy do tego dojdą jeszcze inne możliwości, to będzie wynikało także od pewnej gotowości strony amerykańskiej, jeśli chodzi o te rozmowy. Te dwie daty są datami, które są już dzisiaj na stole i o nich możemy mówić, jako o konkretnych propozycjach takiej rozmowy - dodał minister Szczerski. (PAP)

Poleć znajomemu