Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 26 kwietnia 2017

Nagrody TVP Polonia za zasługi dla Polski i Polaków za granicą

  |   Minister Adam Kwiatkowski w czasie gali przyznania nagród TVP Polonia za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju Minister Adam Kwiatkowski w czasie gali przyznania nagród TVP Polonia za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju Minister Adam Kwiatkowski w czasie gali przyznania nagród TVP Polonia za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju Minister Adam Kwiatkowski w czasie gali przyznania nagród TVP Polonia za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju

 - To dla mnie jako dla przedstawiciela prezydenta Andrzeja Dudy ważna nagroda, bo wpisuje się w jego prezydenturę. Pan prezydent mówił, że musimy pamiętać o tym, iż jest nas więcej niż ci, którzy mieszkają tu w Polsce, że Polacy mieszkają na całym świecie i że jesteśmy po to, żeby się nawzajem wspierać – powiedział Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski, który uczestniczył w środę w przyznaniu nagród TVP Polonia za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju. Uroczystość odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.

 

TVP Polonia po raz 23. nagrodziła osobowości ze świata nauki, kultury, polityki oraz sportu, które poprzez swoje osiągnięcia promują Polskę i Polaków na świecie. W tym roku, po raz pierwszy w historii nagrody, także widzowie mogli decydować, kto zostanie wyróżniony.

 

Nagrody otrzymali:  nauczycielka języka polskiego w polskiej szkółce w Nowej Borowej na Ukrainie Anna Bielak, polski rzecznik w Zgromadzeniu Narodowym Węgier Halina Laszlo, najmłodszy powstaniec warszawski, architekt, ekspert Banku Światowego i działacz na rzecz Polonii amerykańskiej Julian Kulski (nagrodę otrzymał w Waszyngtonie), reżyser Lech Majewski, pisarka, dziennikarka, działaczka polonijna w Holandii Beata Sękowska-Bruggeman oraz skoczkowie narciarscy: Maciej Kot, Kamil Stoch, Piotr Żyła, Dawid Kubacki

 

Nagrodą specjalną została uhonorowana Irena Santor.

 

Minister Kwiatkowski wręczył nagrodę oraz pogratulował sukcesów drużynie skoczków narciarskich reprezentacji Polski.

 

- Dzisiaj wśród laureatów, wśród tych, którzy odebrali statuetki są ci, którzy mieszkają od wielu lat poza Polską i można było usłyszeć, że są dumni z tego, że są Polakami, pamiętają o tym, że są Polakami, zajmują się promocją Polski w tych miejscach, w których mieszkają, w których pracują – mówił minister, podkreślając, że cieszy się, iż nagrodzone osoby podtrzymują polskość i wpisują się w polską wspólnotę.

 

Minister Kwiatkowski podkreślił, że wśród nagrodzonych jest m.in. mieszkająca od ponad 40 lat na Węgrzech Halina Laszlo, która pokazuje, że można wpisać się w relacje pomiędzy Polską a miejscem swojego zamieszkania i "można być dumnym" z działalności na rzecz Polaków.

 

- To jest właśnie to słowo, które dzisiaj kilka razy padło, że ci Polacy, którzy mieszkają za granicą, są dumni z tego, że są Polakami, że tę polskość podtrzymują,  ich wnuki mówią po polsku i oni są ambasadorami Polski za granicą – powiedział mnister.

 

- Niech to będzie też wzór do naśladowania, niech to będzie taki przykład dla tych, którzy mieszkają poza Polską, że warto angażować się w taką działalność, że ona przynosi efekty i można być z tej działalności dumnym. Wszystkich do tego gorąco zachęcam - dodał prezydencki minister.

 

Symbolem nagrody "Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju" jest statuetka przedstawiająca Fryderyka Chopina, autorstwa Doroty Banasik. (PAP)

Poleć znajomemu