przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 27 kwietnia 2017

Krzysztof Szczerski: liczymy na ważną obecność amerykańską na szczycie Trójmorza

  |   Minister Krzysztof Szczerski omawiał w Waszyngtonie kwestie związane z bezpieczeństwem Minister Krzysztof Szczerski omawiał w Waszyngtonie kwestie związane z bezpieczeństwem
O sytuacji na Ukrainie, przyszłości Unii Europejskiej w kontekście wyborów we Francji i Niemczech oraz Brexitu, a także o współpracy dwustronnej w kontekście regionalnym – polityki w ramach Inicjatywy Trójmorza rozmawiał w czwartek w Waszyngtonie Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski.

 

Jego zdaniem  kwestia obecności prezydenta USA Donalda Trumpa na szczycie we Wrocławiu pozostaje otwarta. „Liczymy na ważną obecność amerykańską” – podkreślił minister Szczerski. Dodał, że „na jakimś etapie” przewidywana jest także wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie.

 

W lutym Krzysztof Szczerski w Waszyngtonie przekazał w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy i prezydent Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović zaproszenie dla prezydenta Donalda Trumpa do złożenia wizyty w Polsce. Jak wówczas informowano, przywódcy Polski i Chorwacji chcieliby, aby wizyta prezydenta USA odbyła się podczas zaplanowanego na lipiec we Wrocławiu Forum Państw Trójmorza. To wspólna inicjatywa prezydentów Polski i Chorwacji dotycząca współpracy krajów Europy Środkowo-Wschodniej w obszarach energetyki, transportu, cyfryzacji i gospodarki.

Zobacz także: Polska jako pierwsze państwo regionu otrzyma amerykański LNG  

Krzysztof Szczerski poinformował, że rozmowy w Departamencie Stanu na temat Ukrainy dotyczyły realizacji porozumień mińskich, roli polsko-amerykańskiej w poszukiwaniu pokoju w tym kraju.

 

- Jest potrzeba i otwartość z obu stron na kontakty w sprawie przyszłości na Ukrainie, to zakłada większą współpracę dyplomatyczną. Ostatnie deklaracje prezydenta Trumpa pokazują, że Amerykanie temat Ukrainy traktują bardzo poważnie. Stanowisko jest zbieżne ze stanowiskiem polskim – powiedział  minister Szczerski.

 
Szef Gabinetu Prezydenta od środy przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych. W Waszyngtonie miał spotkania w Narodowej Radzie Bezpieczeństwa, Departamencie Stanu, Pentagonie oraz Kongresie USA.
 
Wraz z szefem BBN Pawłem Solochem minister Szczerski omówił w Waszyngtonie współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa zbiorowego na spotkaniach w Pentagonie i z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Herbertem R. McMasterem. 

(PAP)

 
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.