przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 29 kwietnia 2017

"Budowa wspólnoty Polaków to jeden z najważniejszych celów prezydentury Andrzeja Dudy"

O przedsięwzięciach Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy, które mają służyć budowie wspólnoty Polaków opowiadał podczas XX Forum Polonijnego w Toruniu minister Adam Kwiatkowski. Przypomniał  o akcji wsparcia dla Polaków na Wschodzie i polskich weteranów II wojny światowej.

 

Patronat nad jubileuszowym forum w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej objął prezydent Andrzej Duda.

 

Adam Kwiatkowski mówił, że obecna ekipa rządząca, w tym również prezydent, w sposób bardzo dynamiczny zmienia politykę państwa wobec naszych rodaków. Minister podał m.in. przykład uchwalonej niedawno i podpisanej przez prezydenta nowelizacji ustawy o repatriacji, która ma ułatwić osobom pochodzenia polskiego powrót do kraju. Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta RP na podsumowaniu roku Akcji Pomocowych dla Polaków na Wschodzie

 

Minister w Kancelarii Prezydenta zwrócił uwagę, że we wtorek, w Dniu Flagi prezydent ma wręczyć legitymacje szkolne uczniom polskiej szkoły w Londynie. Dzięki nim będą oni mieli prawo do takich samych zniżek, np. na przejazd środkami transportu publicznego, jak uczniowie szkół w kraju. Przyznanie zniżek umożliwia ubiegłoroczna nowela ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.

 

Adam Kwiatkowski mówił też o innych przedsięwzięciach Prezycenta RP i jego Małżonki. To m.in. akcja wspierania Polaków na Wschodzie. - Cztery transporty pomocy naukowych, zabawek, ale też ubrań czy jedzenia pojechały już na Ukrainę, a jeden był na Litwie. Za chwilę ruszymy z kolejnym transportem – powiedział. Zobacz także: "Pomoc dociera do ludzi, którzy zasłużyli na solidarność i pamięć"

 

Minister zwrócił uwagę, że akcja wysyłania transportów z pomocą na Wschód została wymyślona przez Polaka, studenta Uniwersytetu Waszyngtońskiego Patryka Czerwonego. - To jest piękne, że jest to inicjatywa obywatelska. W tę inicjatywę się wpisujemy i rozwijamy ją. Każdy może się w to włączyć, a każda pomoc jest mile widziana – dodał.

 

Innym z prezydenckich przedsięwzięć jest akcja, w ramach której polscy uczniowie szkół podstawowych przygotowują kartki z życzeniami dla mieszkających za granicą polskich bohaterów, weteranów II wojny światowej. Takie kartki trafiły m.in. do miejsca nazywanego "Małą Polonią" w Wielkiej Brytanii i do Domu Kombatantów w okolicach Montrealu. - Myślę, że to jest właśnie wypełnienie konkretną treścią tego hasła o budowie wspólnoty – zaznaczył Adam Kwiatkowski. Zobacz także: Kartka dla weterana

 

Prezydencki minister wyraził przy tym pogląd, że jednym z filarów budowy wspólnoty Polaków za granicą jest Kościół katolicki. - W wielu miejscach, gdzie braknie polskiego księdza, gdzie polskie msze przechodzą już do historii, to polskość jest podtrzymywana już z dużo większymi problemami – mówił. - I o tym musimy pamiętać szczególnie dzisiaj, w przededniu obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości – dodał.

 

Adam Kwiatkowski podkreślił, że 2 maja będzie obchodzone Święto Flagi, ale będzie to też święto Polaków mieszkających poza granicami kraju, a prezydentowi zależy, aby ten dzień był obchodzony z należytym rozmachem.

 

Tegoroczne forum toczy się pod hasłem "Wspólnie odpowiedzialni". Jest to nawiązanie do słów świętego Jana Pawła II, który mówił o wspólnej odpowiedzialności za Polskę przez Polaków żyjących w Polsce i przez Polonię.

 

(PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.