przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 2 maja 2017

Prezydent wręczy polskie legitymacje uczniom szkół polonijnych

Prezydent Andrzej Duda spotka się we wtorek w Belwederze z Polonią, by wspólnie świętować Dzień Polonii oraz Dzień Flagi - mówi PAP prezydencki minister Adam Kwiatkowski. Andrzej Duda wręczy uczniom polskiej szkoły w Londynie legitymacje uprawniające do zniżek - poinformował.

 

W ubiegłym roku w Dniu Polonii i Polaków za Granicą prezydent podpisał projekt nowelizacji ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. Prezydencka inicjatywa, która została uchwalona w grudniu przez Sejm, przewiduje nadanie uprawnień do korzystania z ulgowych przejazdów dla uczniów (do ukończenia 18 roku życia) szkół społecznych prowadzonych przez polonijne organizacje oświatowe, stowarzyszenia rodziców i polskie parafie zarejestrowane w bazie Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Zobacz także: Pierwsza inicjatywa legislacyjna Prezydenta RP z zakresu oświaty polonijnej

 

We wtorek w Dniu Polonii i Polaków za Granicą pierwsi uczniowie polskiej szkoły na obczyźnie otrzymają legitymacje uprawniające do zniżek.

 

- 2 maja to bardzo ważny dzień dla pana prezydenta, bo to jest święto wszystkich Polaków rozsianych po całym świecie. To już drugi raz prezydent zaprasza naszych rodaków z różnych stron świata do Belwederu, by tam uczcić z nimi ich święto a jednocześnie Dzień Flagi. To bardzo ważne, że ten szczególny dzień jest motywem do spotkań całej wspólnoty Polaków - powiedział prezydencki minister.

 

- Pewną symboliką dzisiejszego dnia będzie to, że pan prezydent wręczy pierwsze legitymacje szkolne. Rok temu tutaj w Belwederze miało miejsce pierwsze wspólne świętowanie z Polakami zza granicy ich święta, poprzedzone było złożeniem inicjatywy ustawodawczej do polskiego parlamentu, która miała zapewnić uczniom polskich szkół za granicą prawo do polskich legitymacji - powiedział.

 

Jak dodał, celem inicjatywy prezydenta było zapewnienie takiego samego traktowania uczniów polskich szkołach na obczyźnie, jak ich rówieśników, którzy na co dzień uczą się w Polsce. Po roku - zaznaczył Adam Kwiatkowski - prezydent wręczy pierwsze legitymacje i pierwsi uczniowie polskich szkół zza granicy otrzymają prawo do zniżek i de facto do takiego samego traktowania jak ich rówieśnicy z Polski.

 

Minister Kwiatkowski poinformował, że podczas uroczystości w Belwederze prezydent uhonoruje też osoby działające na rzecz Polaków mieszkających poza granicami Polski. Chodzi zarówno o działaczy polonijnych, jak i osoby które wspierają Polaków za granicą z kraju. - Pomagają w różnych aspektach ich życia. W części to nauczyciele, działacze społeczni, harcerze, kombatanci - powiedział minister Adam Kwiatkowski.

 

Prezydent wręczy też flagi państwowe oraz odznaczenia państwowe, które trafią "do tych, którzy promują Polskę, z których możemy być dumni, którzy są dumni, że są Polakami i o Polsce pamiętają. - To właśnie połączenie odznaczeń państwowych i wręczenia biało-czerwonych flag w Dniu Flagi tym, którzy nas promują, to jest takie bardzo dobre uzupełnienie się i wypełnienie tego święta - zaznaczył minister w Kancelarii Prezydenta.

 

Zaznaczył, że na spotkaniu z prezydentem w Belwederze będą reprezentanci Polonii z całego świata. - Ci, którzy wyjechali z Polski z własnej woli, ale też ci, którzy w ramach akcji przesiedleńczych byli zsyłani gdzieś daleko na wschód, a także ci którzy od wieków mieszkają w tym samym miejscu, ale dziś to miejsce nie leży już na terytorium Polski - zaznaczył Sekretarz Stanu w KPRP.

 

Podkreślił, że Andrzej Duda obejmując urząd prezydenta mówił, że chce budować wspólnotę Polaków bez względu na to, gdzie oni mieszkają. - To jest właśnie ten dzień, w którym prezydent zaprasza ich, aby wspólnie z nimi świętować - dodał prezydencki minister.

 

Adam Kwiatkowski naznaczył, że Kancelaria Prezydenta będzie kontynuowała akcję pomocy Polakom mieszkających na Wschodzie, organizowana wspólnie z Polonią na Zachodzie. - Już w najbliższym czasie zawieziemy na Ukrainę pomoc i informację, że pamiętamy i jesteśmy im wdzięczni - powiedział minister Kwiatkowski.

 

Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego.

 

We wtorek Dzień Flagi zostanie uczczony m.in. podniesieniem flagi na wieży zegarowej Zamku Królewskiego. Następnie na dziedzińcu Belwederu odbędzie się ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych oraz wręczenie flag państwowych organizacjom z kraju i polonijnym. Tego dnia prezydent spotka się też w Belwederze z Polonią.

 

Z kolei obchodzony tego samego dnia Dzień Polonii i Polaków za granicą zainicjował Senat w 2002 r. "w uznaniu wielowiekowego wkładu Polonii w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości; za wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach, w celu potwierdzenia więzi z Macierzą i jedności wszystkich Polaków". (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.