Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 4 maja 2017

Emir Państwa Katar z wizytą w Warszawie

O przyszłości kontraktów gazowych między Polską a Katarem będą rozmawiali prezydent Andrzej Duda i Emir Państwa Katar Szejk Tamim Bin Hamad Al-Thani, który przyjeżdża z wizytą do naszego kraju - zapowiedział Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski.

 

Oficjalna część wizyty zaczyna się w piątek. - Emir Kataru przyjeżdża z bardzo dużą delegacją biznesowo- polityczną, by dyskutować o nowych polach współpracy gospodarczej między Polską i Katarem, Polską i państwami Zatoki Perskiej - tłumaczył w czwartek Szef Gabinetu Prezydenta.

 

Jak zaznaczył, istotną dla Polski dziedziną współpracy jest energia. - Katar jest kluczowym partnerem dla gazoportu w Świnoujściu, więc oczywiście będziemy dyskutować o przyszłości kontraktów gazowych między Polską a Katarem - podkreślił minister Szczerski.

 

W czerwcu 2016 roku do terminalu w Świnoujściu wpłynął pierwszy statek z komercyjnym ładunkiem gazu skroplonego, którego dostawcą jest Qatargas Operating Company Limited. Kolejna dostawa gazu z Kataru nastąpiła w połowie lipca 2016 r.. Gazowce mają cumować w Świnoujściu regularnie, raz w miesiącu. Oprócz dostaw w ramach kontraktu z Katarczykami terminal ma obsługiwać ładunki zakupione w ramach umów krótkoterminowych. Polska zawarła niedawno kontrakt z USA na jednorazową dostawę gazu skroplonego.  Zobacz także: Polska jako pierwsze państwo regionu otrzyma amerykański LNG

 

Krzysztof Szczerski zaznaczył, że rozmowy obu delegacji będą też dotyczyły nowych obszarów współpracy. - Będzie nowa umowa dotycząca współpracy w zakresie medycyny, służby zdrowia, a także nowa umowa dotycząca współpracy w dziedzinie kultury - mówił.

 

Według ministra Szczerskiego, podpisana też zostanie umowa dotycząca powołania specjalnego komitetu międzyrządowego, "który będzie wypracowywał nowe pola ekonomicznej współpracy między Polską a Katarem".

 

Szef Gabinetu Prezydenta podkreślił, że wizyta Emira Kataru wpisuje się w "ofensywę dyplomacji ekonomicznej" prezydenta Andrzeja Dudy.

 

- To bardzo ważny element poszukiwania także partnerów gospodarczych dla Polski poza Unią Europejską – mówił minister Szczerski, który przypomniał, że elementem dyplomacji ekonomicznej prowadzonej przez polskiego prezydenta była niedawna wizyta w Meksyku; jest nim również rozpoczynająca się w weekend wizyta Pary Prezydenckiej w Etiopii.

 

W piątek w Pałacu Prezydenckim w obecności Prezydenta RP i Emira Kataru zostanie podpisane „Memorandum o Porozumieniu pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Państwa Katar o Powołaniu Wspólnego Komitetu do spraw Współpracy". Podpiszą je szefowie MSZ Polski i Kataru Witold Waszczykowski oraz szejk Mohammed ibn Abdulrahman ibn Jassim Al-Thani.

 

Szef katarskiego MSZ oraz wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podpiszą natomiast "Umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Państwa Katar o współpracy w dziedzinie kultury”.

 

Ministrowie zdrowia Polski i Kataru Konstanty Radziwiłł oraz pani Hanan Mohamed Al-Kuwari podpiszą „Porozumienie miedzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Państwa Katar o współpracy w dziedzinie nauk medycznych i ochrony zdrowia”. (PAP)

 
Program prasowy wizyty:
 
Warszawa, 5 maja (piątek)
 

Godz. 11.30  Ceremonia oficjalnego powitania Jego Wysokości Emira Państwa Katar          

                    dziedziniec Pałacu Prezydenckiego

                    
 

Godz. 11.45  Rozmowy w „cztery oczy” Prezydenta RP z JW Emirem Państwa Katar

                    Pałac Prezydencki, Sala im. Lecha Kaczyńskiego
                     

Godz. 11.55  Rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem Prezydenta RP i  JW Emira Państwa Katar
                    Pałac Prezydencki, Sala Obrazowa

 

Godz. 13.05  Podpisanie dokumentów w obecności Prezydenta RP i JW Emira Państwa Katar

                    Pałac Prezydencki, Sala Kolumnowa
 

Godz. 13.20  Oświadczenia dla mediów Prezydenta RP i JW Emira Państwa Katar

                      Pałac Prezydencki, Sala Kolumnowa

                     

 

Godz. 14.30  Uroczyste śniadanie na cześć Jego wysokości Emira Państwa Katar

                    Muzeum Łazienki Królewskie, Stara Oranżeria

                   

 
 
Poleć znajomemu