przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 8 maja 2017

Minister Szczerski: Jeszcze w poniedziałek poproszę o kontakt z doradcą Macrona

  |   Briefing Szefa Gabinetu Prezydenta RP w Etiopii Briefing Szefa Gabinetu Prezydenta RP w Etiopii Briefing Szefa Gabinetu Prezydenta RP w Etiopii

Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski zapowiedział, że jeszcze w poniedziałek poprosi polską placówkę w Paryżu, żeby skontaktowała go z doradcą międzynarodowym prezydenta elekta Francji Emmanuela Macrona.

 

Krzysztof Szczerski, który towarzyszy prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas jego wizyty w Etiopii był pytany o obawy w związku z niektórymi wypowiedziami Macrona nt. Polski. - Teraz jest taki moment w naszych relacjach, że do stołu usiądą dyplomaci - podkreślił.

 

- Dzisiaj poproszę naszą placówkę w Paryżu, żeby skontaktowała mnie z doradcą międzynarodowym pana prezydenta elekta Macrona, z którym się spotkałem kilka miesięcy temu w Paryżu i miałem dobrą, ponad półtoragodzinną rozmowę z nim. Mam nadzieję, że jeśli nic się tam nie zmieni, jeśli chodzi o otoczenie prezydenta Macrona, to pewnie będę mógł tę rozmowę rozpoczętą w lutym kontynuować - powiedział Krzysztof Szczerski.

 

- Od tego jesteśmy my, dyplomaci, żeby posprzątać po kampanii, żeby słowa z kampanii teraz już stały się częścią tamtej historii, a zaczniemy budować relacje dyplomatyczne polsko-francuskie z nowym prezydentem Francji - dodał prezydencki minister. 

 

Minister Szczerski zaznaczył, że prezydent elekt stoi przed poważnym politycznym testem, którym będą czerwcowe wybory parlamentarne we Francji. Zdaniem prezydenckiego ministra, przyszłość polityki francuskiej, "tego zwrotu w polityce, którą zapowiada prezydent Macron będzie zależała od tego, czy jego ruchowi społecznemu uda się wygrać wybory i że będzie mógł mieć stabilną większość także popierającą go w parlamencie".

 

- To jest taki zatem taki okres gorący dla samego prezydenta elekta, niedługo już prezydenta Francji, więc będzie czas na to, żeby te nasze relacje dwustronne na spokojnie zbudować - powiedział. Zobacz także: Depesza gratulacyjna Prezydenta RP do Prezydenta-elekta Republiki Francuskiej [PL/ENG]

 

Krzysztof Szczerski nawiązał też do depeszy gratulacyjnej, jaką w niedzielę wieczorem do Macrona wystosował prezydent Andrzej Duda.

 

Jak podkreślił, "jest to depesza nie tylko kurtuazyjna, ale także zawierająca pewien plan polityczny kontaktu polsko-francuskiego na najbliższy czas".

 

Dodał, że składa się ona z czterech punktów dotyczących: relacji bilateralnych opartych na wzajemnym szacunku; relacji europejskich opartych na wartościach i wspólnym rynku; relacji Trójkąta Weimarskiego jako osi budowy wspólnej Europy; relacji atlantyckich w ramach NATO w zakresie bezpieczeństwa Europy i zachodniego świata. (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.