przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 8 maja 2017

Wieniec od Prezydenta RP w 72. rocznicę zakończenia II wojny światowej

  |   W imieniu Prezydenta RP wieniec złożył zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Dariusz Gwizdała (mjr Robert Siemaszko/MON) W imieniu Prezydenta RP wieniec złożył zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Dariusz Gwizdała (mjr Robert Siemaszko/MON) Wieniec od Prezydenta w 72. rocznicę zakończenia II wojny światowej (mjr Robert Siemaszko/MON) Wieniec od Prezydenta w 72. rocznicę zakończenia II wojny światowej (mjr Robert Siemaszko/MON) Wieniec od Prezydenta w 72. rocznicę zakończenia II wojny światowej (mjr Robert Siemaszko/MON) Wieniec od Prezydenta w 72. rocznicę zakończenia II wojny światowej (mjr Robert Siemaszko/MON)

Zmianą posterunku honorowego i złożeniem wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie uczczono 72. rocznicę zakończenia II wojny światowej. W imieniu Prezydenta RP wieniec złożył zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Dariusz Gwizdała.

 

P.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk w swoim wystąpieniu podkreślił, że 8 maja każdego roku mamy prawo do poczucia ogromnej dumy. - Bo to my Polacy jako pierwsi stawiliśmy czoła barbarzyńskiemu systemowi, jakim był niemiecki narodowy socjalizm. To myśmy jako pierwsi w Europie i na świecie powiedzieli stanowcze 'nie' we wrześniu 1939 r. III Rzeszy, która chciała zaprowadzić ład odrzucając wartości tworzące cywilizację łacińską na przestrzeni wieków. My jako pierwsi powiedzieliśmy 'nie' narodowemu socjalizmowi i bolszewizmowi - zaznaczył.

 

- Dziś po 72 latach (...) chcemy wspomnieć wszystkich, którzy walczyli o to, by Polska była wolna. Chcemy wspomnieć żołnierzy września 1939 r., żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, żołnierzy I i II Armii Wojska Polskiego. Chcemy wspomnieć i wyrazić wdzięczność tym wszystkim, którzy walczyli o niepodległość w Polskim Państwie Podziemnym, żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Batalionów Chłopskich. Chcemy wyrazić pamięć i wdzięczność wobec tych, którzy cierpieli, zsyłani do obozów koncentracyjnych i sowieckich łagrów. Łączy nas wobec nich pamięć i wdzięczność - mówił J. Kasprzyk.

 

Jak dodał, pamiętamy jednak, że 8 maja nie jest i nigdy nie był dla Polski prawdziwym dniem zwycięstwa. - To był dzień, w którym brunatny reżim upadł, ale zastąpił go czerwony okupant i jeszcze przez wiele lat Polacy musieli wybijać się na niepodległość (...) dla nas nie jest to w pełni dzień zwycięstwa. Ale wydaje mi się, że stanie się nim z chwilą kiedy opinia międzynarodowa uzna zbrodnie komunistyczne za tak samo straszne jak zbrodnie dokonane przez narodowych socjalistów (...) Kiedy zbrodnie komunistyczne zostaną do końca wyjaśnione i osądzone przez społeczność międzynarodową, wówczas będziemy mówić o prawdziwym dniu zwycięstwa Polski - podkreślił. Podziękował też weteranom za wolność oraz za to, że "są z nami".

 

Podczas uroczystości odbyła się zmiana posterunku honorowego, a przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz organizacji kombatanckich złożyli wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

 

8 maja 1945 r. w b. kasynie oficerskim szkoły saperskiej w dzielnicy Berlina Karlshorst nazistowskie Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, która kończyła trwającą od 1 września 1939 r. wojnę w Europie. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.