przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 21 września 2015

"Przy dobrej woli Sejm i Senat jest w stanie przyjąć ten projekt"

Szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska powiedziała PAP, że zabrakło dobrej woli, aby obecny Sejm zajął się projektem ws. obniżenia wieku emerytalnego. Poinformowała też, że w niedługim czasie prezydent Andrzej Duda złoży projekt dot. kwoty wolnej od podatku.

 

W poniedziałkowej rozmowie z PAP minister Sadurska odniosła się do wypowiedzi marszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, która stwierdziła, że nie ma możliwości, by obecny Sejm zajął się prezydenckim projektem dotyczącym obniżenia wieku emerytalnego. - Tak dużej ustawy nie da się zrobić na jednym posiedzeniu izby - powiedziała marszałek.

   

- Bardzo mnie dziwi stwierdzenie pani marszałek Kidawy-Błońskiej. Przy dobrej woli Sejm i Senat projekt ustawy, który złożył pan prezydent, jest w stanie przyjąć. Nasz parlament wielokrotnie pokazywał, że można uchwalić ustawę w ciągu 48 godzin. Tutaj koalicja rządząca, jeśli chciała, takie projekty przyjmowała - podkreśliła Małgorzata Sadurska.

   

Szefowa prezydenckiej kancelarii zaznaczyła, że skrócenie wieku emerytalnego jest bardzo istotne dla wielu Polaków. - Obecny czas jest dobry do złożenia tego typu projektów. Chciałbym przypomnieć pani marszałek, że w ciągu niespełna dwóch tygodni Sejm podjął decyzję o podwyższeniu Polakom wieku emerytalnego. Tutaj jakoś większość sejmowa nie widziała żadnego problemu - powiedziała.

   

- Słowa pani marszałek odbieram jako brak dobrej woli. Gdyby ona była, projekt stałby się obowiązującym prawem i zostałaby wypełniona wola Polaków - dodała.

   

Minister Sadurska nie zgodziła się z argumentem podnoszonym głównie przez polityków PO, że prezydent, składając projekt w czasie kampanii wyborczej, chce wpłynąć na wynik wyborów. - Andrzej Duda przed wyborami prezydenckimi zapowiadał, że w pierwszej kolejności złoży dwa projekty: obniżający wiek emerytalny i dotyczący podwyższenia kwoty wolnej od podatku. Podpisał umowę ze społeczeństwem, że tego dokona i wywiązał się z tego zobowiązania - mówiła.

   

Małgorzata Sadurska zapewniła, że prezydent nie zrezygnuje ze złożenia w najbliższych dniach projektu ws. kwoty wolnej od podatku. - Pan prezydent złoży projekt ws. kwoty wolnej od podatku w niedługim czasie - poinformowała.

   

Przypomniała, że - zgodnie z zapowiedzią Andrzeja Dudy - projekt ustawy ws. emerytur zostanie złożony w następnej kadencji Sejmu, kiedy będzie nowa koalicja rządząca.(PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.