przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 12 maja 2017

Minister Szczerski: Prezydenci Polski i Niemiec będą rozmawiać przede wszystkim o kwestiach międzynarodowych

Polityka wschodnia, przyszłość UE, relacje transatlantyckie i kwestie dwustronne to tematy, które prezydent Andrzej Duda poruszy podczas wizyty prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera w Polsce - zapowiada Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski.

 

Prezydent Niemiec wraz z Małżonką przybędą do naszego kraju 19 maja 2017 roku.

 

- Zgodnie z tradycją relacji polsko-niemieckich to jedna z pierwszych wizyt zagranicznych prezydenta Niemiec - podkreślił minister Szczerski. Dodał, że Frank-Walter Steinmeier przyjeżdża do Polski z oficjalną wizytą na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy.

 

Podkreślił, że rozmowy prezydentów Polski i Niemiec będą dotyczyły przede wszystkim kwestii międzynarodowych. - Prezydent Duda chce przedyskutować z prezydentem Steinmeierem kwestie polityki wschodniej, szczególnie konfliktu na Ukrainie, przyszłości Unii Europejskiej, relacji transatlantyckich – tłumaczył minister Szczerski. Jak dodał, wizyta to także okazja do pogłębionej dyskusji o relacjach dwustronnych.

 

Szef Gabinetu Prezydenta zaznaczył, że oba kraje miały w ciągu ostatniego roku bardzo intensywne kontakty związane między innymi z obchodami 25-lecia polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

 

Przypomniał, że prezydent Duda z poprzednim prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem spotkał się pięciokrotnie. - Dobrze, że ta dynamika jest podtrzymywana, o czym świadczy wizyta niemieckiej Pary Prezydenckiej - dodał.

 

Frank-Walter Steinmeier jest 12. prezydentem RFN. Został wybrany na prezydenta Niemiec przez Zgromadzenie Federalne 12 lutego 2017 roku. Zaprzysiężenie przed obu izbami niemieckiego parlamentu odbyło się 22 marca 2017 r.

 

Frank-Walter Steinmeier był wspólnym kandydatem partii chadeckich CDU/CSU i SPD, tworzących koalicję rządową. 

 

W latach 2005-2009 i od 2013 do końca stycznia tego roku był szefem niemieckiej dyplomacji w koalicyjnych rządach Angeli Merkel. Z wykształcenia prawnik, przez wiele lat był związany z SPD i Gerhardem Schroederem, premierem Dolnej Saksonii, a w latach 1998-2005 - kanclerzem Niemiec. 
(PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.