przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 13 maja 2017

Odsłonięcie pomnika rotmistrza Pileckiego w Warszawie

W sobotę 13 maja na warszawskim Żoliborzu odsłonięto pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego. Monument wzniesiono na skwerze przy Alei Wojska Polskiego u zbiegu z ulicą Bitwy pod Rokitną. Dziś mija 116. rocznica urodzin Witolda Pileckiego, żołnierza Armii Krajowej, więźnia i organizatora ruchu oporu w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, autora raportów o Holocauście.

W uroczystości uczestniczył dyrektor Gabinetu Szefa Biura Mirosław Wiklik, który w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy złożył przed pomnikiem wieniec. W wydarzeniu wzięli także udział prezydent stolicy, burmistrz dzielnicy Żoliborz, Zofią Pilecka-Optułowicz - córka rotmistrza i jego rodzina oraz prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Uroczystość zorganizował Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

Pomnik rotmistrza Pileckiego to jasna sześcienna bryła z granitu i betonu, która pęka, a ze szczeliny wyłania się postać bohatera w mundurze i rogatywce. Na bokach kamiennej bryły powtarza się wielokrotny cień sylwetki rotmistrza, opisane jest dzieło jego życia oraz jego śmierć w 1948 r. Czysta, geometryczna i klarowana forma monumentu ma symbolizować zdobycie upragnionej wolności i niepodległości. Natomiast mniejsze pęknięcia po bokach bryły to znak, że walczących o niepodległą Polskę było więcej.

Pomnik znajduje się w miejscu, w którym rotmistrz Pilecki w 1940 roku dołączył do "łapanki", aby znaleźć się wśród osób wiezionych do obozu koncentracyjnego. W pobliżu miejsca pomnika mieszkał Witold Pilecki.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku. Był rotmistrzem kawalerii WP, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz AK, organizator ruchu oporu w obozie koncentracyjnym Auschwitz. 8 maja 1947 roku funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa aresztowali Witolda Pileckiego, rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego, żołnierza Armii Krajowej, organizatora ruchu oporu w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz. 15 marca 1948 roku za rzekome szpiegostwo Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał go na karę śmierci.
Wyrok wykonano 25 maja 1948 r. o godz. 21.30 w więzieniu na warszawskim Mokotowie przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Rotmistrz Witold Pilecki został zamordowany strzałem w tył głowy.

Do dziś nieznane jest miejsce jego pochówku. Ciało bohatera potajemnie pogrzebano prawdopodobnie na tzw. "Łączce", dziś kwatera "Ł" Cmentarza Powązkowskiego. (Źródło: BBN)
 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.