przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 17 maja 2017

Min. Szczerski: Jesteśmy przekonani, że polskie stanowisko ws. uchodźców jest właściwe

Jesteśmy przekonani, że to Polskie stanowisko ws. relokacji uchodźców jest właściwym; będziemy przekonywać pozostałych partnerów, aby zmienili zdanie, a nie, żeby oni przymusili nas do wprowadzenia polityki, która naszym zdaniem jest sprzeczna z prawami człowieka - mówi Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

 

Komisja Europejska zagroziła we wtorek rozpoczęciem procedury o naruszenie prawa UE, jeśli Polska, Węgry i Austria do czerwca nie przystąpią do relokacji uchodźców. KE przypomniała, że te trzy kraje nie relokowały dotychczas ani jednej osoby.

 

- Pan prezydent powiedział bardzo wyraźnie: nie będzie w Polsce obozów dla uchodźców przymusowo do nas przysłanych w ramach relokacji. Polska nie będzie krajem, który będzie budował tego typu obozy, jak buduje się w krajach, gdzie oni przyjeżdżają dobrowolnie (...), a te państwa nie są w stanie sobie poradzić z tą falą - podkreślił w środę w radiu RMF FM Krzysztof Szczerski pytany o relokację uchodźców do Polski.

 

Na pytanie, że poprzedni rząd podjął zobowiązania ws. relokacji minister Szczerski odparł: "Ale podjął je w sposób nieodpowiedzialny i sprzeczny z interesem Polski. Więc w tym sensie nie mamy obowiązku wypełniać sprzecznych z Polskim interesem zobowiązań poprzedniego rządu".

 

Jak dodał, ważne jest to, że Polska deklaruje solidarność z krajami europejskimi, a przede wszystkim z uchodźcami. - Wszelką pomoc jaką możemy zaoferować tym osobom na Bliskim Wschodzie i państwom, które zmagają się z tym kryzysem jesteśmy gotowi oferować - podkreślił Szef Gabinetu Prezydenta RP.

 

Zapytany, czy Polska nie łamie przez to prawa europejskiego szef gabinetu odpowiedział, że nie tylko Polska jest wobec tej polityki sceptyczna.

 

- Do tej grupy dołączyła także Austria bardzo zdecydowanie, więc ta grupa państw się poszerza. Po drugie jesteśmy o tym przekonani, że to Polskie stanowisko jest stanowiskiem właściwym, więc to my będziemy przekonywać pozostałych partnerów do tego, żeby zmienili swoje zdanie, a nie, żeby oni przymusili Polskę do wprowadzenia polityki jak powiedziałem nieodpowiedzialnej i sprzecznej z prawami człowieka. Prezydent mówił o tym bardzo wyraźnie: relokacja jest sprzeczna z prawami człowieka, a uchodźca nie jest pozbawiony praw człowieka - podkreślił minister Szczerski (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.