przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 21 maja 2017

Paweł Soloch: Polska gotowa do większej aktywności przeciw terroryzmowi

Wydatki na obronność, wzmocnienie więzi transatlantyckich oraz walka z terroryzmem – to główne tematy spotkania przywódców państw NATO, które odbędzie się w czwartek w Brukseli. Prezydent Andrzej Duda podkreśli gotowość Polski do aktywności przeciw terroryzmowi – zapowiada szef BBN Paweł Soloch.

 

Jego zdaniem, konkrety w sprawie większego zaangażowania Polski w walkę z terroryzmem pojawią się w ciągu roku, w toku przygotowań do kolejnego szczytu NATO i wypracowywania strategii walki z terroryzmem przez cały Sojusz.

 

Według szefa BBN w rozmowach będzie obecna kwestia wypełniania postanowień ubiegłorocznego szczytu w Warszawie. Paweł Soloch ocenił, że pod tym względem "dynamika jest zachowana, natomiast chodzi o to, żeby wysuniętej obecności sił sojuszniczych towarzyszyło wzmocnienie zdolności NATO do odstraszania i do obrony, przy jednoczesnym przeprowadzeniu reformy dowództw sojuszniczych".

 

Szef BBN podkreślił znaczenie zwiększania zdolności NATO do odstraszania i obrony.

 

- Nas najbardziej interesuje zaangażowanie NATO i państw sojuszniczych w bezpieczeństwo flanki wschodniej, pan prezydent będzie też chciał podkreślić gotowość Polski do ponoszenia większych kosztów związanych z bezpieczeństwem – stwierdził Paweł Soloch przypominając, że podjęto działania legislacyjne, by stopniowo zwiększać nakłady na obronność z co najmniej 2 proc. do minimum 2,5 proc. PKB.

 

Według niego przykład Polski może wesprzeć presję, jaką USA wywierają na europejskich sojuszników, by ci zwiększyli wydatki obronne. (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.