przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 22 maja 2017

Min. Łapiński: Prezydent z wielką nadzieją patrzy na tworzenie się WOT

Prezydent Andrzej Duda z wielką nadzieją patrzy na tworzenie się Wojsk Obrony Terytorialnej i wspiera tworzenie się takich wojsk - powiedział w poniedziałek rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Dodał jednak, że ważne jest, aby Polska miała silną armię zawodową.

 

W Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie odbyły się w niedzielę przysięgi ok. 400 pierwszych żołnierzy Wojski Obrony Terytorialnej. Ochotnicy, czyli osoby które wcześniej nie miały kontaktu z wojskiem i nie odbyły zasadniczej służby wojskowej, przeszli 16-dniowe szkolenie podstawowe. Kończy je wojskowa przysięga.

 

- Prezydent jest wielkim orędownikiem Wojsk Obrony Terytorialnej. Wspiera tworzenie takich wojsk - powiedział Łapiński. - Myślę, że krzywdzące jest dla młodych ludzi, którzy chcą się poświęcać i służyć RP, określanie ich jako „wojsko partyjnie”, czy wręcz „wojsko Macierewicza”, bo takie głosy niestety padają - zaznaczył. Zaapelował do opozycji, by nie używała takich określeń. Zwrócił uwagę, że osoby, które trafiają do WOT, są przekonane, że będą robić coś dobrego dla dobra Polski. - Oni składają przysięgę na wierność RP - dodał minister.

 

- Ważne jest po pierwsze, aby Polska miała silną armię zawodową. To powinna być główna troska - i nawet sił politycznych. Ale bardzo się cieszymy i z wielką nadzieją patrzymy na tworzenie się formacji WOT, bo zdaje się, że tam coraz więcej młodych ludzi się zgłasza i chce w tych jednostkach służyć - powiedział minister Łapiński.

 

Pytany, kto jest dowódcą tych sił i czy WOT to nie jest pole do konfliktu między prezydentem Dudą a Macierewiczem, Łapiński odpowiedział: "To akurat jest jasne. Prezydent jest zwierzchnikiem sił zbrojnych, a minister obrony narodowej jest osobą, która zarządza w czasie pokoju całym wojskiem".

 

Nawiązując do tego, co na ten temat mówi konstytucja Krzysztof Łapiński, zwrócił uwagę, że nie wszystko jest tam precyzyjnie zapisane. - Prezydent wielokrotnie mówił, że ona w wielu wymiarach jest niespójna - zauważył. - Z jednej strony prezydent jest zwierzchnikiem sił zbrojnych, a z drugiej strony - nie jest wprost zwierzchnikiem ministra obrony narodowej, bo premier jest zwierzchnikiem - wskazał rzecznik.

 

Minister był także pytany, jakie są relacje prezydenta i MON. - Pan prezydent się spotyka, jest też szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, który jest w kontakcie z ministrem obrony narodowej. Te kontakty są stałe i dobre - podkreślił prezydencki minister. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.