Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 21 maja 2017

Minister Kwiatkowski na Ukrainie odznaczył osoby zasłużone w krzewieniu polskości

Biskup Jan Purwiński, ksiądz Jarosław Giżycki oraz Rafała Wróblewska otrzymali z rąk prezydenckiego ministra Adama Kwiatkowskiego odznaczenia państwowe "za krzewienie polskości"; uroczyste przekazanie orderów odbyło się w Żytomierzu i Kolybaiwce k. Kamieńca Podolskiego na Ukrainie.


Za "wybitne zasługi dla polskiego kościoła na Wschodzie, za krzewienie polskiej kultury i tradycji narodowej, za działalność na rzecz polskich mniejszości narodowych" Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi RP otrzymał biskup Jan Purwiński; przekazanie orderu odbyło się w sobotę w Żytomierzu.


Biskup urodził się w 1934 r.; duszpasterską działalność rozpoczął w Daugavpils w czasach komunizmu i prześladowań kościoła katolickiego w ZSRR. Ze względu na polskich pochodzenie został proboszczem w Indrce i Krasławiu, w parafiach zamieszkiwanych w większości przez Polaków. W 1991 r. Jan Paweł II mianował go biskupem ordynariuszem żytomiersko-kijowskim. Przyczynił się do odrodzenia struktur diecezji, wspierał inicjatywy miejscowych Polaków, starał się, by na terenie kościoła mogli modlić się w ojczystym języku - wynika z informacji prasowych przekazanych PAP przez Biuro ds. Kontaktów z Polakami za Granicą Kancelarii Prezydenta.


Ksiądz Jarosław Giżycki otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP za "wybitne zasługi dla polskiego kościoła na Wschodzie, za krzewienie polskiej kultury i tradycji narodowej, za działalność na rzecz polskich mniejszości narodowych".


Ks. Giżycki urodził się w 1964 r.; jako diakon i ksiądz posługiwał w ZSRR, na terenie Ukrainy. W Doniecku organizował struktury kościelne; kładł podwaliny pracy duszpasterskiej w Donbasie. Pracował także na Białorusi. W 2011 r. został skierowany do pracy duszpasterskiej w Żytomierzu jako kapelan mieszkających tam Polaków. Od 2012 r. prowadzi zajęcia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kijowie-Worzelu oraz w Wyższym Seminarium Duchownym "Redemptoris Mater" w Winnicy.


Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi odznaczona została "za wybitne zasługi w krzewieniu polskości i za działalność na rzecz zachowania polskiego dziedzictwa na Ukrainie" Rafała Wróblewska; wręczenie odznaczenia odbyło się w niedzielę w miejscowości Kolybaiwce koło Kamieńca Podolskiego.


Rafała Wróblewska jest znana lokalnej społeczności ze starań, by zachować polski język i polską kulturę na Ukrainie. Mieszkańców okolic Kamieńca Podolskiego jednoczyła wokół idei powstania kościoła, w którym msza święta odbywałaby się po polsku. W katedrze w Kamieńcu Podolskim w niedzielę odbywają się dwie msze w języku polskim. Zobacz także: Minister Kwiatkowski wziął udział w odsłonięciu tablicy Lecha Kaczyńskiego w Żytomierzu


W poniedziałek prezydencki minister spotka się z osobami polskiego pochodzenia mieszkającymi w Bukowinie w Rumunii. (PAP)

Poleć znajomemu