przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 24 maja 2017

Szef BBN: Podczas szczytu NATO będzie poruszany problem terroryzmu

Podczas najbliższego szczytu NATO będzie poruszany problem terroryzmu, sojusznicy oczekują też potwierdzenia ze strony Stanów Zjednoczonych zaangażowania w bezpieczeństwo europejskie - mówił w środę w szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

 

Paweł Soloch powiedział w środę w TVP Info, że podczas czwartkowego szczytu NATO będzie raczej poruszany temat terroryzmu, a nie kwestie uchodźcze. - Oczywiście wydarzenie w Manchesterze wzmacniają ten element jutrzejszego spotkania, ale oczywiście punktem wyjścia będzie podkreślenie więzi transatlantyckiej. Oczekujemy wszyscy, wszyscy sojusznicy oczekują, potwierdzenia ze strony Stanów Zjednoczonych zaangażowania w bezpieczeństwo europejskie - powiedział.

 

Odnosząc się do tematu budowy armii europejskiej, minister Soloch powiedział, że jego zdaniem na pewno warto dyskutować o europejskiej tożsamości, niemniej wśród sojuszników jest zgoda, że "działania związane z europejską tożsamością obronną mają być komplementarne w stosunku do NATO, a nie przeciwko NATO, czy alternatywne".

 

W związku z ostatnim zamachem terrorystycznym w Manchesterze szef BBN pytany był także o bezpieczeństwo w Europie oraz Polsce. - Na tle Europy Polska jest ciągle bezpieczniejsza niż pozostałe kraje. Do tej pory - odpukać - nie mieliśmy do czynienia z tego typu zjawiskiem, zamachem, co nie zwalnia nas oczywiście od czujności i co wpisuje się w dyskusję związaną z walką z terroryzmem - powiedział.

 

Dodał, że mamy w Europie problem z integracją ludzi, którzy w Europie się znaleźli, bowiem zamachowiec z Manchesteru był Brytyjczykiem urodzonym na Wyspach, fundamentalistą islamskim. To, zdaniem ministra Solocha, wskazuje na to, że mamy do czynienia z atakami ludzi, którzy urodzili się w Europie, występującymi przeciwko państwu, w którym mieszkają. (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.