Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 24 maja 2017

Min. Szczerski: Naszym oczekiwaniem potwierdzenie trwałości decyzji szczytu w Warszawie

  |   Konferencja prasowa Szefa Gabinetu Prezydenta RP Krzysztofa Szczerskiego Konferencja prasowa Szefa Gabinetu Prezydenta RP Krzysztofa Szczerskiego Konferencja prasowa Szefa Gabinetu Prezydenta RP Krzysztofa Szczerskiego Konferencja prasowa Szefa Gabinetu Prezydenta RP Krzysztofa Szczerskiego Konferencja prasowa Szefa Gabinetu Prezydenta RP Krzysztofa Szczerskiego

- Prezydent Andrzej Duda w czwartek na spotkaniu szefów państw i rządów NATO w Brukseli spotka się z brytyjską premier Theresą May, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i prezydentem Rumunii Klausem Johannisem – poinformował w środę Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

 

Minister pytany na briefingu prasowym, czy będzie spotkanie polskiego prezydenta w Brukseli z prezydentem USA Donaldem Trumpem, odparł: „Ono jest w planach. W jakiej formule się zrealizuje, zobaczymy”.

 

Krzysztof Szczerski zaznaczył, że jest kilka możliwości, kiedy ta rozmowa może się odbyć. - To jest coś więcej, niż oczekiwanie uścisku dłoni – dodał szef gabinetu.

 

Przed szczytem Andrzej Duda spotka się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

 

Według ministra prezydent Duda jedzie na spotkanie szefów państw i rządów NATO w czwartek w Brukseli z trzema głównymi przekazami.

 

- Po pierwsze naszym oczekiwaniem jest potwierdzenie trwałości zobowiązań szczytu warszawskiego (NATO) i trwałości więzi euroatlantyckiej, trwałości także wzajemnych zobowiązań dotyczących bezpieczeństwa w ramach Sojuszu – powiedział Krzysztof Szczerski.

 

Dodał, że Polska po raz pierwszy będzie uczestniczyła na spotkaniu NATO jako kraj mający na swym terytorium wojska Sojuszu, a także jako kraj, który jest „dostarczycielem” bezpieczeństwa.

 

Kolejny punkt to potwierdzenie wzajemnych zobowiązań w ramach Sojuszu dotyczących wydatków na armię i modernizację sił zbrojnych – mówił minister Szczerski. Jak zauważył, Polska jest jednym z pięciu krajów realizujących wydatki na obronność na poziomie 2 proc. PKB.

 

Trzecia kwestia to terroryzm i włączenie NATO do koalicji antyterrorystycznej – zaznaczył Szef Gabinetu Prezydenta. Dodał, że Polska współuczestniczy w światowym wysiłku przeciwko terroryzmowi.

 

Prezydent Andrzej Duda będzie podkreślał konieczność podtrzymania dotychczasowej polityki NATO w relacjach z Rosją – zaznaczył Krzysztof Szczerski. 

 

Rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z premier Wielkiej Brytanii Theresą May w czwartek w Brukseli będzie dotyczyła m.in. ataku terrorystycznego w Manchesterze - poinformował w środę szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

 

- Pani premier May poprosiła o spotkanie zamknięte, nawet bez obecności osobistych fotografów. Będzie to bardzo poważna rozmowa dotycząca bezpieczeństwa, walki z terroryzmem, ostatnich wypadków, które wydarzyły się i dotknęły także nas jako Polaków - powiedział na briefingu prasowym Krzysztof Szczerski.

 

- Jesteśmy także w kontakcie z ambasadą RP w Londynie i na bieżąco prezydent interesuje się losem rodziny, która w tym wypadku została dotknięta śmiercią swoich najbliższych - powiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP.

 

Minister Szczerski dodał, że rozmowa prezydenta Dudy z premier May będzie dotyczyła także przyszłości Europy i Wielkiej Brytanii. - Na prośbę strony brytyjskiej to spotkanie będzie spotkaniem całkowicie zamkniętym - zaznaczył minister. (PAP)

Poleć znajomemu