Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 25 maja 2017

Rozmowa z Jensem Stoltenbergiem m.in. o obecności sił NATO w Polsce

Spotkanie Prezydenta RP z Sekretarzem Generalnym NATO

Ze strony NATO jest wyraźne zapewnienie, że decyzje szczytu warszawskiego są długofalowe – powiedział PAP w czwartek w Brukseli Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

 

Do rozmowy doszło przed rozpoczynającym się po południu w Brukseli spotkaniem szefów państw i rządów krajów NATO.

 

Jednym z trzech poruszonych tematów była dyskusja o obecności NATO w Polsce – powiedział Szczerski. - Ze strony Sojuszu jest wyraźne zapewnienie, że decyzje szczytu warszawskiego są wypełniane i będą wypełnianie, ale mają charakter długofalowy – podkreślił.

 

Krzysztof Szczerski poinformował, że rozmowa polskiego prezydenta z Sekretarzem Generalnym NATO dotyczyła m.in. agendy i postanowień czwartkowego spotkania przywódców krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego. Zwłaszcza – jak podkreślił – jeśli chodzi o udział niemilitarny NATO w walce z Państwem Islamskim.

 

Zaznaczył, że prezydent przedstawił polski wkład w koalicję antyterrorystyczną państw na Bliskim Wschodzie o charakterze szkoleniowym i patrolowym.

 

Według szefa gabinetu prezydenta, Andrzej Duda i Jens Stoltenberg mówili także o podziale obowiązków dotyczących wydatków wojskowych. Jak dodał Krzysztof Szczerski, prezydent przedstawił rządowe plany w sprawie zwiększenia środków przeznaczanych na obronność z polskiego budżetu.

- Nie chodzi tylko o pieniądze, chodzi także o polski wkład w podział zadań w ramach NATO. Sekretarz generalny podkreślał rolę Polski jako dostarczyciela bezpieczeństwa w ramach NATO, nasz udział w siłach na Łotwie, w Rumunii, ale także w Afganistanie – powiedział minister Szczerski.

 

Podczas spotkania szefów państw i rządów krajów NATO omawiana ma być m.in. walka z terroryzmem i zwiększanie wydatków na obronność. Polska liczy na rozstrzygnięcie sprawy obecności wojsk NATO i USA w Polsce po 2018 roku.

 

Podczas szczytu NATO w Newport w Walii w 2014 r. państwa członkowskie zobowiązały się w ciągu dekady zwiększyć wydatki na obronność do poziomu co najmniej 2 proc. PKB rocznie. Polska realizuje to zobowiązanie razem z czterema innymi krajami, m.in. USA. MON planuje zwiększyć stopniowo wydatki na obronność do 2,5 proc. PKB w 2030 r.

 

Decyzję szczytu w Newport o wysłaniu do Polski i państw bałtyckich czterech wielonarodowych batalionowych grup bojowych potwierdził szczyt NATO w Warszawie w lipcu 2016 r.

 

Wielonarodowa batalionowa grupa bojowa NATO, której trzon stanowi ok. 800 żołnierzy z amerykańskiego batalionu kawalerii pancernej, stacjonuje w Orzyszu od końca marca. W skład tej jednostki wchodzą też oddziały z Rumunii i W. Brytanii, do których dołączą żołnierze z Chorwacji.

 

Prócz batalionu NATO, w styczniu do Polski przyjechało 3,5 tys. żołnierzy amerykańskiej pancernej brygadowej grupy bojowej (ang. ABCT). Jej rozmieszczenie wynika ze zobowiązania, które władze USA podjęły samodzielnie, równolegle do wspólnej decyzji NATO o rozmieszczeniu batalionów. (PAP)

Poleć znajomemu