przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 26 maja 2017

Nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej” przyznane

  |   Ceremonia wręczenia Nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej” Minister Wojciech Kolarski na ceremonii wręczenia Nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej” Minister Wojciech Kolarski na ceremonii wręczenia Nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej” Ceremonia wręczenia Nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej” Ceremonia wręczenia Nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej” Ceremonia wręczenia Nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej” Minister Wojciech Kolarski na ceremonii wręczenia Nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej” Minister Wojciech Kolarski na ceremonii wręczenia Nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej” Ceremonia wręczenia Nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej” Ceremonia wręczenia Nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej” Ceremonia wręczenia Nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej” Ceremonia wręczenia Nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej” Ceremonia wręczenia Nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej” Minister Wojciech Kolarski na ceremonii wręczenia Nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej”

Uroczystość wręczenia Nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej” odbyła się w piątek na Zamku Królewskim w Warszawie. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy w wydarzeniu uczestniczył Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski, który odczytał list wystosowany przez prezydenta.

 

„Bywały chwile, gdy przetrwanie Polski i polskości stało pod znakiem zapytania. Zawsze jednak znajdowali się wśród nas ci, którzy chcieli i potrafili owe kryzysy zażegnać. Nierzadko kosztem wielkich poświęceń, aż po ofiarę życia.

 

Co było najważniejszym źródłem ich żarliwej miłości Ojczyzny? Jak wychowywać młodych, aby stawali się zaangażowanymi, dojrzałymi patriotami? Odpowiedzi na te pytania wydają się niezmienne już od wieków. Podstawą jest tu przekaz rzetelnej wiedzy o polskiej historii. Historii wielkiej, bogatej, inspirującej. Budzącej dumę z dokonań naszych narodowych bohaterów.

  Zobacz także: List prezydenta do uczestników gali wręczenia Nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej”

Sądzę, że właśnie w tej perspektywie należy postrzegać zasługi osób, organizacji i instytucji zabiegających o prawdę historyczną, o popularyzację najnowszej historii Polski” – napisał Prezydent RP w liście do uczestników i organizatorów uroczystości.

 

„W tym roku wydarzenie to ma wymiar wyjątkowy. Decyzję Wysokiej Kapituły o przyznaniu tego prestiżowego wyróżnienia pośmiertnie Prezydentowi Profesorowi Lechowi Kaczyńskiemu przyjąłem z największym uznaniem i radością. Przecież dziedzictwo Lecha Kaczyńskiego to, między innymi, idea odpowiedzialności państwa za badanie, ochronę i popularyzację naszej narodowej historii.

 

To prawda historyczna pojmowana jako jeden z celów bieżącej polityki władz Rzeczypospolitej. To także budowa stołecznego Muzeum Powstania Warszawskiego.
Odznaczenia państwowe dla zapomnianych bohaterów zmagań z komunistycznym zniewoleniem. Przywracanie pamięci o Polakach ratujących Żydów z rąk niemieckich okupantów. To niezliczone wypowiedzi, dokumenty i gesty symboliczne, które ogromnie przyczyniły się do obecnego renesansu postaw patriotycznych oraz do wzrostu zainteresowania historią Polski” – podkreślił prezydent w liście.

 

W tegorocznej, 16. edycji nagrody do grona „Kustoszów Pamięci” dołączyli: śp. Prezydent RP Lech Kaczyński, Janusz Wasylkowski, o. Antoni Herkulan Wróbel, Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich oraz Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.

 

Nagrodę „Kustosz Pamięci Narodowej” ustanowił w 2002 roku pierwszy prezes Instytutu Pamięci Narodowej Leon Kieres z inicjatywy Janusza Kurtyki, ówczesnego dyrektora krakowskiego oddziału IPN. Przyznawana jest ona przez specjalnie powołaną Kapitułę osobom, grupom osób, organizacjom i instytucjom, których działalność jest zbieżna z misją Instytutu Pamięci Narodowej oraz szeroko rozumianą „polityką pamięci”.

 

Ceremonię wręczenia Nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej” objął Honorowym Patronatem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.