przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 28 maja 2017

57. rocznica wydarzeń zielonogórskich

  |   W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w uroczystościach wziął udział Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski. (Fot. Dorota Kogut) W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w uroczystościach wziął udział Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski. (Fot. Dorota Kogut) W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w uroczystościach wziął udział Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski. (Fot. Dorota Kogut) W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w uroczystościach wziął udział Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski. (Fot. Dorota Kogut) W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w uroczystościach wziął udział Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski. (Fot. Dorota Kogut) W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w uroczystościach wziął udział Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski. (Fot. Dorota Kogut) W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w uroczystościach wziął udział Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski. (Fot. Dorota Kogut) W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w uroczystościach wziął udział Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski. (Fot. Dorota Kogut)

W niedzielę w Zielonej Górze miały miejsce obchody 57. rocznicy wydarzeń zielonogórskich. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w uroczystościach wziął udział Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski. Minister odczytał list prezydenta skierowany do organizatorów i uczestników obchodów upamiętniających zajścia z 30 maja 1960 roku.


"Chcę wyrazić głęboką wdzięczność społeczności Zielonej Góry za pamięć o tym, co stało się tutaj w tamten poniedziałek, 30 maja 1960 roku. Władze komunistyczne chciały wymazać zryw mieszkańców miasta z historii naszego kraju. Ale to im się nie udało. To Państwo w swoich rodzinnych domach przechowali żywe wspomnienia o tym dramatycznym rozdziale naszej polskiej walki o wolność. I za to z serca dzisiaj dziękuję" - napisał prezydent w swoim liście.


Prezydent podkreślił w sposób szczególny symboliczny wymiar zajść z 30 maja 1960 roku oraz heroizm osób, które sprzeciwiając się wówczas władzy komunistycznej, stały się ofiarami represji, nierzadko płacąc za swój opór własną wolnością.

 

"Wydarzenia zielonogórskie są bardzo ważną częścią tożsamości tego miasta i całej ziemi lubuskiej. Są też ważnym rozdziałem w historii najnowszej Polski. Dlatego cieszę się, że obecnie odzyskują należne miejsce w świadomości społecznej. Uważam, że nasz naród powinien wiedzieć, co stało się tutaj przed 57 laty. Bo zielonogórzanie stoczyli wtedy walkę w obronie prawdy, godności i tożsamości nie tylko mieszkańców tego miasta, ale również Polaków w całym kraju. Uczestnicy buntu wykazali się niezwykłą odwagą i determinacją. Zapłacili też wysoką cenę za niepokorność wobec reżimu. Opór brutalnie zdławiły dopiero posiłki milicyjne przysłane z kilku innych miast. Setki osób poniosły surowe kary: 333 aresztowano, a blisko 200 skazano. Sądy hojnie szafowały wyrokami więzienia: od kilku miesięcy do nawet pięciu lat. Z goryczą mówiło się wtedy w Zielonej Górze: „cztery kamienie – cztery lata”. Wielu ludzi wyrzucono z pracy lub szkoły. Całe rodziny były zmuszane do opuszczenia miasta i szukania nowego miejsca do życia".


Zobacz także: List Prezydenta RP z okazji 57. rocznicy wydarzeń zielonogórskich Podczas głównych obchodów upamiętniających 57. rocznicę wydarzeń zielonogórskich wręczono Krzyże Wolności i Solidarności, nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej osobom, które w maju 1960 w Zielonej Górze sprzeciwiły się władzy komunistycznej, stając w obronie wiary i wolności obywatelskich.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.