przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 1 czerwca 2017

Spotkanie ministra Muchy z szefami PKW i KBW

  |   Spotkanie ministra Pawła Muchy z przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej Wojciechem Hermelińskim oraz szefową Krajowego Biura Wyborczego Beatą Tokaj Spotkanie ministra Pawła Muchy z przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej Wojciechem Hermelińskim oraz szefową Krajowego Biura Wyborczego Beatą Tokaj Spotkanie ministra Pawła Muchy z przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej Wojciechem Hermelińskim oraz szefową Krajowego Biura Wyborczego Beatą Tokaj Briefing przed Pałacem Prezydenckim

O kwestiach związanych z organizacją zapowiedzianego przez prezydenta Andrzeja Dudę referendum konsultacyjnego w sprawie konstytucji rozmawiał Wiceszef Kancelarii Prezydenta RP i pełnomocnik prezydenta ds. referendum Paweł Mucha z przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej Wojciechem Hermelińskim oraz szefową Krajowego Biura Wyborczego Beatą Tokaj.

 

O spotkanie, które odbyło się w czwartek w Pałacu Prezydenckim, zwrócił się przewodniczący PKW. Sędzia Hermeliński wyjaśniał, że chce przedstawić wątpliwości związane z organizacją tego samego dnia wyborów samorządowych i referendum ogólnokrajowego. Jak mówił, nic nie stoi na przeszkodzie, by przeprowadzić je w ciągu jednego dnia; będzie to jednak powodować pewne trudności.

 

Po spotkaniu na briefingu przed Pałacem Prezydenckim minister Mucha poinformował, że ze strony prezydenta jest "stała decyzja" przeprowadzenia referendum 11 listopada.  - Data jest już w pewnym sensie, z perspektywy prezydenta, pewna - powiedział.

 

Paweł Mucha poinformował, że podczas spotkania z szefami PKW i KBW potwierdził zamiar prezydenta zorganizowania referendum 11 listopada 2018 r. W związku z tym - mówił - "będą podejmowane przez KBW, PKW działania, które będą służyły temu, żeby ten proces przygotowywać, żebyśmy mogli w przyszłym roku jak najsprawniej przeprowadzić to głosowanie powszechne w sprawie referendum".

 

- Oczywiście padło zapewnienie ze strony sędziego, pana przewodniczącego i pani minister, że zgodnie z tymi ustaleniami, które zostaną poczynione, czy podjęte przez  uprawnione organy państwa, PKW zgodnie ze swoim umocowaniem, będzie przeprowadzać wszelkie czynności tak, żeby głosowania były przeprowadzone w sposób jak najbardziej sprawny. I oczywiście PKW jest do tego przygotowana - powiedział minister Mucha.

 

Jego zdaniem albo 11 listopada będzie referendum w sprawie konstytucji i wybory samorządowe, albo "jest możliwe także rozdzielenie - jeśli będzie tego rodzaju kompromis polityczny i tego rodzaju porozumienie - tych dat".

 

- Co do daty wyborów samorządowych, na chwilę obecną, przepisy prawa są tak określone, że byłaby to wtedy zbieżność dat, ale to nie jest przesądzone, to może ulec zmianie; jeżeli chodzi o termin wyborów samorządowych, to będzie on przedmiotem konsultacji - zaznaczył.

 

Zapowiedział, że przyszłe rozwiązanie zostanie wypracowane podczas dyskusji i konsultacji, które prezydent Duda będzie prowadził z premier Beatą Szydło, marszałkiem Senatu, marszałkiem Sejmu i przedstawicielami partii politycznych.

 

Pytany, czy prezydent jest zwolennikiem rozdzielenia referendum i wyborów samorządowych Paweł Mucha odparł, że to "wymaga pogłębionego rozważenia". - Bierzemy pod uwagę zarówno uwarunkowania prawne jak i organizacyjne - podkreślił. Zaznaczył, że "w tym zakresie ta decyzja będzie podejmowana przez uprawnione podmioty, czyli to nie jest tylko decyzja, która jest decyzją prezydenta".

 

- Dla mnie nie ulega wątpliwości, że sprawa referendum, doniosłość tej sprawy, jest tak istotna, że można sobie wyobrazić, iż dokonuje się odpowiedniej zmiany, nowelizacji Kodeksu wyborczego czy  także innych przepisów prawnych, związanych z przeprowadzaniem referendum - powiedział. (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.