Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 1 czerwca 2017

„13 prawników wskazało, że można stosować prawo łaski przed prawomocnym skazaniem”

  |   Konferencja prezydenckich ministrów Pawła Muchy i Krzysztofa Łapińskiego Konferencja prezydenckich ministrów Pawła Muchy i Krzysztofa Łapińskiego Konferencja prezydenckich ministrów Pawła Muchy i Krzysztofa Łapińskiego

Ministrowie z KPRP Krzysztof Łapiński i Paweł Mucha zaprezentowali w czwartek listę zawierającą nazwiska 13 prawników - oraz tytuły ich artykułów i książek - którzy wskazywali na możliwość stosowania prawa łaski w postaci indywidualnej abolicji, czyli przed prawomocnym skazaniem.

 

Zobacz także: „Sąd Najwyższy nie może ingerować w sferę prerogatyw Prezydenta RP” Sąd Najwyższy udzielił w środę odpowiedzi na pytanie prawne związane z ułaskawieniem w 2015 r. przez prezydenta Andrzeja Dudę koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego i innych byłych szefów CBA, w tym obecnego zastępcy Kamińskiego, Macieja Wąsika, skazanych nieprawomocnie za działania CBA w "aferze gruntowej" z 2007 r. Sąd Najwyższy uznał, że prawo łaski może być stosowane wyłącznie wobec prawomocnie skazanych, a jego zastosowanie przed prawomocnym wyrokiem nie wywołuje skutków procesowych.

 

Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński zaprezentował w czwartek dziennikarzom na konferencji prasowej listę z nazwiskami 13 prawników,  którzy wskazywali na możliwość stosowania prawa łaski w postaci indywidualnej abolicji, czyli przed prawomocnym skazaniem.

 

Zobacz także: Lista publikacji, w których wskazywano na możliwość stosowania przez Prezydenta RP prawa łaski w postaci indywidualnej abolicji Minister Łapiński zacytował też opinię prof. Stanisława Stachowiaka, że skoro przepisy konstytucji nie wprowadzają ograniczeń, poza jednym - że prawo łaski nie stosuje się do osób skazanych przez Trybunał Stanu - prezydent może skorzystać z prawa łaski w każdej sprawie o przestępstwo, również przed prawomocnym skazaniem, a więc w postaci abolicji indywidualnej.

 

Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha dodał z kolei, że wybitni polscy konstytucjonaliści od dawna wypowiadali się, że prawo łaski - będące prerogatywą głowy państwa - może także przybierać postać abolicji indywidualnej. 

 

Jego zdaniem "nie polega na prawdzie twierdzenie", że prezydent nie może stosować prawa łaski, przed prawomocnym skazaniem.  - 13 wybitnych polskich prawników z różnych epok, w różnych latach, w komentarzach, w piśmiennictwie prawniczym, podkreślają, że prawo łaski - przysługujące prezydentowi - może polegać także na stosowaniu prawa łaski w drodze abolicji indywidualnej - tłumaczył Wiceszef Kancelarii Prezydenta RP.

 

Krzysztof Łapiński dodał, że jeśli do kogokolwiek można kierować jakiekolwiek pretensje, to do autorów obecnej konstytucji, którzy nie przewidzieli precyzyjnego zapisania uprawnienia prezydenta. 

 

Minister Łapiński uważa, że "w obecnym stanie prawnym nie ma możliwości, żeby Sąd Najwyższy oceniał prerogatywy prezydenta".  (PAP)

Poleć znajomemu