przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 5 czerwca 2017

Minister Szczerski: Europa musi opowiedzieć się za określonym systemem wartości

By skutecznie walczyć z terroryzmem, Europa musi wprost powiedzieć, że terroryzm związany jest z radykalnym odłamem islamu, a także powinna opowiedzieć się za systemem wartości, którego będzie chciała bronić - mówił w poniedziałek w TVP Info Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

 

Prezydencki minister komentował niedzielne, kolejne zamachy terrorystyczne w Londynie. Zobacz także: Prezydent: Wyrazy współczucia dla ofiar zamachów w Londynie

 

Podkreślał, że "musimy jasno powiedzieć, kto jest naszym wrogiem w tej wojnie z terroryzmem". - Wiele państw europejskich z powodu politycznej poprawności nie chce tego przyznać. To jest wojna z radykalnym odłamem politycznego islamu, który wykorzystuje także elementy religijne i pewne elementy pogardy i nienawiści do naszego stylu życia, żeby radykalizować swoich żołnierzy. To trzeba po prostu powiedzieć - mówił szef gabinetu prezydenta. Nie należy - dodał - mówić o tych sprawach "enigmatycznie", tak jak to się robi w wielu państwach.

 

Po drugie, zdaniem ministra Szczerskiego, Europa powinna być świadoma swojej własnej tożsamości i "wiedzieć, że musi jej bronić".

 

- Europa jest dzisiaj zagubiona, dlatego jest też przedmiotem pogardy tych radykalnych ruchów, dlatego że dziś sama nie wie, jaka jest jej tożsamość i próbuje budować swoją tożsamość na ruchomych piaskach - przekonywał prezydencki minister. - Europa musi opowiedzieć się za pewnym systemem wartości, którego będzie chciała realnie bronić i musi się dla tego systemu wartości poświęcić - dodał.

 

Inaczej, przekonywał, "tego starcia nie wygramy". (PAP)
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.