Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 6 czerwca 2017

Inauguracja obchodów 75-lecia Misji Jana Karskiego

  |   Inauguracja obchodów 75-lecia misji Jana Karskiego Inauguracja obchodów 75-lecia misji Jana Karskiego Minister Wojciech Kolarski na inauguracji obchodów 75-lecia misji Jana Karskiego Minister Wojciech Kolarski na inauguracji obchodów 75-lecia misji Jana Karskiego

W Muzeum Powstania Warszawskiego odbyła się we wtorek inauguracja obchodów 75-lecia Misji Jana Karskiego, emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego na Zachodzie w czasie II wojny światowej, świadka tragedii narodu żydowskiego. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w wydarzeniu uczestniczył Podsekretarz Stanu w KPRP Wojciech Kolarski.

 

W 1942 roku Jan Karski (właśc. Jan Kozielewski) przedostał się do obozu tranzytowego w Izbicy, skąd Niemcy transportowali Żydów z całej Europy do obozów koncentracyjnych w Bełżcu i Sobiborze. Dwukrotnie udało mu się też przekraść na teren warszawskiego getta, gdzie na własne oczy zobaczył tragedię Żydów.

 

Jego raporty na temat Holokaustu miały dać aliantom informacje o dokonywanej przez Niemców masowej eksterminacji Żydów na terenach okupowanej Polski.

 

Po wojnie Karski otrzymał honorowe obywatelstwo Państwa Izrael oraz tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Został ponadto kawalerem Orderu Orła Białego.

 

Zobacz także: Wystąpienie Prezydenta podczas przekazania pośmiertnego aktu nominacji Jana Karskiego na generała 7 grudnia 2016 roku prezydent Andrzej Duda pośmiertnie mianował go na stopień generalski w Wojsku Polskim.

 

Karski nigdy nie przerwał rozpoczętej podczas wojny misji; do końca życia pozostał świadkiem głoszącym prawdę o Holokauście.

 

Uroczystości związane z 75-leciem misji Jana Karskiego zostały objęte Honorowym Patronatem Prezydenta RP.

Poleć znajomemu