Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 8 czerwca 2017

Minister Łapiński: Referendum drogowskazem dla polityków przy tworzeniu nowej konstytucji

Referendum ma umożliwić Polakom wypowiedzenie się w najważniejszych sprawach dot. przyszłości polskiego ustroju; będzie ono potem drogowskazem dla prawników i polityków, w jakim kierunku tworzyć nową konstytucję - powiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

 

W czwartek prezydent Andrzej Duda spotka się z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim i marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. Spotkanie dotyczyć będzie konsultacyjnego referendum ws. konstytucji. W poniedziałek natomiast prezydent w tej samej sprawie spotka się z prezydium klubu Kukiz'15. Zobacz także: W czwartek spotkanie prezydenta z marszałkami Sejmu i Senatu

 

Krzysztof Łapiński był pytany w czwartek w radiu RMF FM, jak prezydent chce przekonać obu marszałków do przeprowadzenia referendum i do zorganizowania go w dniu 11 listopada.

 

- Prezydent powie już bezpośrednio, jaka jest idea tej inicjatywy referendum, powie jakie są argumenty za tym, żeby to robić właśnie w najbliższych miesiącach. To nie jest kwestia przekonywania, tylko wyłuszczenie swoich argumentów - zaznaczył.

 

Na pytanie, czy spotkanie z marszałkiem Karczewskim ma zbudować "klimat" do tego, żeby Senat wyraził zgodę na przeprowadzenie referendum, odparł: "Mam nadzieję, że każdy będzie się kierował przede wszystkim dobrem obywateli i dobrem Rzeczpospolitej".

 

Dopytywany, czy nie ma wrażenia, że PiS "zdecydowanie chłodno" przyjął inicjatywę prezydenta o połączeniu referendum ze Świętem Niepodległości, odpowiedział: "Ja takiego wrażenia nie mam". Zdaniem ministra Łapińskiego pomysł prezydenta został przyjęty "dużo cieplej".

 

Rzecznik prezydenta przekonywał, że referendum jest przede wszystkim dla Polaków. - Z tych głosów, które mamy, wiemy że obywatele się cieszą, że będą mieli możliwość wypowiedzenia się w najważniejszych sprawach ustrojowych - wskazał.

 

- To ma być referendum konsultacyjne, w którym Polacy, obywatele wypowiedzą się w kilku najważniejszych sprawach dotyczących przyszłości polskiego ustroju (...) i to referendum będzie potem takim drogowskazem dla prawników, dla polityków, w jakim kierunku powinni tworzyć nową konstytucję - powiedział Krzysztof Łapiński.

 

Prezydent zapowiedział, że zwróci się do Senatu, aby referendum mające na celu nakreślenie fundamentu przyszłej konstytucji odbyło się 11 listopada 2018 r. Zdaniem prezydenta Polacy powinni się w nim wypowiedzieć co do przyszłości ustrojowej swojego państwa - m.in. na temat roli prezydenta, Sejmu, Senatu. Wyniki referendum miałyby stać się następnie podstawą przygotowania projektu nowej ustawy zasadniczej.

 

Zgodnie z konstytucją referendum ogólnokrajowe ma prawo zarządzić Sejm lub prezydent za zgodą Senatu.

 

11 listopada 2018 r., to również wynikająca z Kodeksu wyborczego data wyborów samorządowych. (PAP)

Poleć znajomemu