przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 26 czerwca 2017

Minister Szczerski: Powrót Polski do aktywnej polityki w regionie Kaukazu Południowego

O współpracy politycznej i gospodarczej, m.in. w zakresie transportu i energetyki oraz o stabilizacji w regionie Kaukazu będą rozmawiali prezydenci Polski i Azerbejdżanu Andrzej Duda i Ilham Alijew.

 

We wtorek prezydent Azerbejdżanu rozpoczyna oficjalną wizytę w naszym kraju.

 

PROGRAM PRASOWY  WIZYTY >>>

 

Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski podkreślił, że jest to pierwsza wizyta prezydenta Azerbejdżanu w Polsce od 2008 roku. - Traktujemy tę wizytę jako powrót do aktywnej polityki Polski w regionie Kaukazu Południowego. Nie tak dawno prezydent Duda złożył wizytę w Gruzji; Azerbejdżan, to drugie państwo Kaukazu, z którym spotykamy się na poziomie głów państw, po to, żeby wrócić do tradycyjnego obszaru polskiej polityki zagranicznej – zaznaczył minister.

 

- Po pierwsze, cel wizyty jest polityczny, dotyczy dialogu między Polską a Azerbejdżanem i intensyfikacji tego dialogu - mówił prezydencki minister, który poinformował, że prezydenci podpiszą wspólną deklarację "na temat mapy drogowej, w kierunku strategicznego partnerstwa, współpracy politycznej i gospodarczej pomiędzy Polską i Azerbejdżanem".

 

Drugim ważnym elementem wizyty prezydenta Azerbejdżanu jest współpraca gospodarcza. - Kilka dni temu, w kontekście tej wizyty, została podpisana bardzo ważna umowa, pomiędzy kolejami państwowymi: Polski, Ukrainy, Gruzji i Azerbejdżanu o utworzeniu wspólnego szerokotorowego korytarza transportowego od Morza Kaspijskiego aż do Sławkowa w Polsce - przypomniał Krzysztof Szczerski.

 

Według ministra Szczerskiego, prezydent Andrzej Duda chce, aby ważną częścią rozmów były kwestie transportu. - Dla nas ważne jest, że powstaje korytarz transportowy od Azerbejdżanu do Polski – tłumaczył Krzysztof Szczerski.

 

Jak poinformował minister Szczerski, podczas wizyty zostaną podpisane umowy dwustronne, m.in. o współpracy w dziedzinie: obronności, energetyki oraz transportu i infrastruktury transportowej.

 

Prezydenci Polski i Azerbejdżanu wezmą udział w forum gospodarczym; do Polski przyjedzie ok. 50 przedsiębiorców z Azerbejdżanu. - Azerbejdżan obecnie, w dziedzinie gospodarki ma bardzo ambitny plan ekspansji gospodarczej, w Azerbejdżanie odbywa się wiele, ważnych wydarzeń promocyjnych, także w skali globalnej - zaznaczył Szef Gabinetu Prezydenta.

 

- Azerbejdżan, tak jak Polska, szuka dobrych, nowych partnerstw gospodarczych na świecie - dodał prezydencki minister.

 

- To ważna wizyta, która wpisuje się w plan prezydenta Dudy, zarówno polityczny - jeśli chodzi o kontakty z tamtym regionem, jak i gospodarczy - jeśli chodzi o dyplomację ekonomiczną, poszukiwanie dla Polski partnerów gospodarczych na świecie – podkreślił minister Szczerski. Jak ocenił, Polska staje się jednym z centralnych ośrodków na szlaku między Wschodem i Zachodem w zakresie transportu i dystrybucji dóbr.

 

Zdaniem Krzysztofa Szczerskiego, Polska szuka partnerów, którzy będą współpracować w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego, ale szuka także "wspólnych interesów i biznesu".  - Bardzo dużo będzie zależało od kontaktów gospodarczych i jakości oferty, jaką dostaniemy, jeśli chodzi zwłaszcza o ropę, bo to jest ta dziedzina energetyki, w której Azerbejdżan jest dla nas potencjalnie bardzo atrakcyjnym partnerem - mówił prezydencki minister.

 

Kolejny temat rozmów, to stabilizacja w regionie Kaukazu. Minister Szczerski przypomniał, że Polska od 2018 roku będzie niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. - Azerbejdżan jest istotnie włączony w problem ogólnej stabilizacji Kaukazu, ale także w zamrożone konflikty, które są na Kaukazie, mówimy przede wszystkim o Górskim Karabachu - zaznaczył.

 

- Polska zawsze stała na stanowisku terytorialnej integralności każdego państwa i także tę rolę będzie pełniła w Radzie Bezpieczeństwa ONZ - zapowiedział Szef Gabinetu Prezydenta. (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.