przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 26 czerwca 2017

Spotkania prezydenta z premier i ministrami w związku z wizytą Donalda Trumpa

Prezydent Andrzej Duda w najbliższych dniach będzie się regularnie spotykać z premier Beatą Szydło i ministrami, by przygotować wizytę prezydenta USA Donalda Trumpa - zapowiedział w poniedziałek Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski.

 

Prezydent Stanów Zjednoczonych odwiedzi Polskę na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy. W Warszawie będzie przebywał od 5 lipca wieczorem do 6 lipca. Weźmie udział jako gość honorowy w szczycie państw inicjatywy Trójmorza.

 

Krzysztof Szczerski podkreślał w TVP Info, że wizyta Donalda Trumpa w Polsce jest ważna "jeśli chodzi o kontekst europejski, regionalny i bezpieczeństwa".

 

Zaznaczył, że jest to przede wszystkim wizyta "otwierająca relacje polsko-amerykańskie". Natomiast z regionalnego punktu widzenia - mówił - "Trójmorze otwiera przed nową amerykańską administracją szanse na inwestycje w tej części Europy, inwestycje energetyczne, inwestycje infrastrukturalne".

 

Według ministra "jesteśmy na tym etapie, kiedy otworzymy z amerykańskimi partnerami listę tematów do rozmów". Krzysztof Szczerski podkreślił, że rozmowy z amerykańską administracją będą dotyczyły m.in. kwestii rozwoju infrastruktury związanej z obecnością wojsk amerykańskich w Polsce i Europie.

 

- Chcemy utrwalić i rozwinąć polsko-amerykańskie kontrakty gazowe, tak by można było mówić o nowym źródle dostaw gazu do tej części Europy i zwiększyć bezpieczeństwo gazowe tej części Europy. Chcemy też rozmawiać z Ameryką o warunkach inwestowania w Polsce, o warunkach współpracy biznesowej i oczywiście o relacjach międzyludzkich. Tutaj wiemy, że pan prezydent Trump docenia rolę Polonii i Polaków - dodał minister Szczerski.

 

Dopytywany o przygotowania przed wizytą prezydenta USA, minister Szczerski oznajmił, że prezydent Duda "w najbliższych dniach będzie się regularnie spotykać z ministrami (...) i z panią premier, żeby przygotować tę wizytę pod względem tego konkretnego wkładu polskiego w te rozmowy".

 

Na pytanie, na czym mu zależy najbardziej, jeśli chodzi o tę wizytę, minister Szczerski odpowiedział: - Oczekuję potwierdzenia, że Polska jest dla USA krajem, który jest realnym sojusznikiem (...) nam chodzi dziś o realne partnerstwo polsko-amerykańskie. Mam nadzieję, że ta wizyta będzie bardzo dużym krokiem w tym kierunku - podkreślił.

 

O sprawy organizacyjne związane z wizytą prezydenta USA, a szczególnie z jego wystąpieniem na placu Krasińskich w Warszawie, był też pytany w TVN24 rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

 

Minister Łapiński precyzował, że na placu Krasińskich będzie sektor VIP, gdzie będą politycy i samorządowcy, a pozostała część placu będzie przeznaczona "dla wszystkich, co przyjdą". - Nie będzie żadnej listy, reglamentacji  - dodał.  (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.