przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 3 lipca 2017

Minister Szczerski: Symboliczne miejsce przemówienia prezydenta USA

- Po raz pierwszy prezydent USA przyjeżdża do kraju, w którym stacjonują jego wojska - zauważył Szef Gabinetu Prezydenta

Miejsce przemówienia prezydenta USA Donalda Trumpa w Warszawie jest symboliczne - zauważa Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Jego zdaniem najważniejszymi tematami rozmów prezydentów Polski i USA będą kwestie związane z bezpieczeństwem oraz energetyką.

 

Prezydent Donald Trump będzie gościł w Warszawie w dniach 5-6 lipca. W czwartek będzie rozmawiał w "cztery oczy" z prezydentem Andrzejem Dudą, spotka się z liderami państw Trójmorza i wygłosi przemówienie na placu Krasińskich.

 

Krzysztof Szczerski pytany w poniedziałek w TVN24 o pierwsze publiczne wystąpienie Donalda Trumpa w Europie, które będzie miało miejsce właśnie w Warszawie, odparł, że jest to "dodatkowy atut tej wizyty".

 

- Miejsce wybrała strona amerykańska i widać wyraźnie po komunikacie Białego Domu, że chodzi o miejsce symboliczne. Prezydent Trump chce wyprowadzić swoje dalsze tezy od stwierdzenia roli Polski i Polaków jako narodu, który w nawet najtrudniejszych momentach swojej historii zawsze walczył o swoją wolność; że wolność dzisiaj jest bardzo ważna, wolność łączy dzisiaj Europę i Amerykę – tłumaczył  prezydencki minister.

 

- Polski heroizm walki o swoje cele dał efekt w postaci tego, że dzisiaj Polska może gościć np. prezydenta USA, bo taka, rozumiem, będzie teza tego wystąpienia - że Polska jest ważnym krajem, który potrafił przezwyciężyć wszystkie mroki historii i wybić się dzisiaj na wolność i zdobyć własną pozycję i być silnym państwem - dodał Krzysztof Szczerski.

 

Zobacz także: Minister Szczerski o planowanych tematach rozmów z prezydentem USA Jak poinformował, ustalane są jeszcze szczegóły organizacyjne, zwłaszcza związane z wystąpieniem prezydenta Stanów Zjednoczonych na placu Krasińskich oraz treść rozmów politycznych między prezydentami Donaldem Trumpem a Andrzejem Dudą. - To jest element, który będzie niezwykle istotny, z punktu widzenia politycznego - najważniejszy w czasie tej wizyty – mówił  Krzysztof Szczerski.

 

Dodał, że najważniejszymi tematami rozmów będą kwestie związane z bezpieczeństwem oraz energetyką. - Po raz pierwszy prezydent USA przyjeżdża do kraju, w którym stacjonują jego wojska - zauważył Szef Gabinetu Prezydenta.

 

- Możemy mówić o dniu dzisiejszym, o tej współpracy wojskowej, a także o przyszłości, o tym, w jaki sposób chcielibyśmy tę współpracę rozbudowywać i sprzętowo, i wojskowo, tak żebyśmy w przyszłości mogli mówić także, że polskie bezpieczeństwo jest także zakorzenione w strategii bezpieczeństwa amerykańskiego - podkreślił.

 

Zdaniem prezydenckiego ministra istotne jest, żeby w trakcie swojej wizyty prezydent Donald Trump potwierdził, że stacjonowanie wojsk amerykańskich w Polsce nie jest tymczasowym rozwiązaniem. - Ważne, żeby Polska armia miała gwarancję, że w razie jakiś konfliktów nigdy nie będzie walczyła sama - powiedział.

 

Pytany, czy w trakcie wizyty Donalda Trumpa mogą paść jakieś konkretne deklaracje w sprawie kontraktów na dostawę amerykańskiego gazu, Szef Gabinetu Prezydenta RP odpowiedział, że Polska połączyć bezpieczeństwo energetyczne z "dobrym interesem".- Teraz negocjowane są z kilkoma firmami możliwości dostawy energii do Polski, ale to musi być ekonomicznie opłacalne. Nie chcemy działać wyłącznie z perspektywy bezpieczeństwa, ale także w perspektywie biznesowej. Jeśli będzie dobra oferta, jeśli ona będzie dla nas korzystna, to takie możliwości dostaw amerykańskich do gazoportu w Świnoujściu są - podkreślił.

 

Krzysztof Szczerski pytany, czy w trakcie rozmowy prezydenta Dudy z prezydentem Stanów Zjednoczonych zostanie poruszona kwestia zniesienia wiz do USA dla Polaków odpowiedział, że zostanie ona poruszona.

 

- To jest problem bardziej amerykański niż polski dzisiaj i my to powtarzamy stronie amerykańskiej, że problem wizowy dzisiaj przede wszystkim uderza w interes amerykański, ekonomiczny także - powiedział.

 

Jak podkreślił, Polacy po otwarciu rynków europejskich i światowych mają możliwość swobodnego kształtowania biznesu i inwestowania. - Ameryka dzisiaj stawiając bariery Polakom przed przyjazdem do Ameryki sama sobie szkodzi i to jest ten argument podstawowy - zaznaczył.

 

Szef gabinetu ocenił, że kwestie wizowe są obecnie w Stanach Zjednoczonych przedmiotem dużych kontrowersji. - Prezydent Trump zapowiedział też pewien przegląd w ogóle polityki wizowej i my będziemy argumentować, że to, co w ramach tego przeglądu powinno się dokonać to także jest właśnie pokazanie, że takie kraje jak Polska mogą tylko pomóc w spełnieniu amerykańskiego marzenia prezydenta Trumpa, żeby mieć dobre, silne więzy gospodarcze z przyjaciółmi - mówił.

 

- To jest dzisiaj problem Ameryki, że zamykanie się na Polskę jest stratą dla Ameryki - dodał minister Szczerski.

 

Dopytywany, czy prezydent Duda w rozmowie z Trumpem poruszy kwestię katastrofy smoleńskiej i ewentualnej pomocy Stanów Zjednoczonych w ubieganiu się przez Polskę o zwrot wraku Tu154M odpowiedział, że wszystko zależy od tego, jak ta rozmowa będzie przebiegała.

 

 

- Ten temat jest także ważnym tematem dla Polski, więc jesteśmy także przygotowani na poruszenie różnych tematów, natomiast jak ta dynamika rozmowy będzie przebiegała to będę mógł opowiedzieć po tym, jak dowiem się od pana prezydenta jak to się odbyło - zaznaczył.

 

Szef Gabinetu Prezydenta RP był także pytany o sprawę amerykańskiej Polonii. Jak zaznaczył w trakcie pierwszej rozmowy Trumpa z prezydentem Dudą Trump poruszył tę kwestię. - On z Polonią się spotkał w trakcie kampanii, a także mówił, że ma dobre kontakty biznesowe - podkreślił minister Szczerski.

 

"My możemy dzisiaj także na tym budować dobre relacje z tą administracja, ale także będziemy zachęcać Polonię w Stanach do tego, żeby wykorzystała ten moment dobrej marki, jaką ma w obecnej administracji do tego, żeby odgrywać ważniejszą rolę także w polityce, gospodarce amerykańskiej" - dodał.

 

Minister Szczerski pytany o spotkanie pierwszych dam: Agaty Kornhauser-Dudy i Melanii Trump poinformował, że obie pary prezydenckie będą obecne podczas przemówienia prezydenta USA na pl. Krasińskich. Dopytywany, gdzie jeszcze pojawią się pierwsze damy odpowiedział, że zostanie to ogłoszone w późniejszym terminie.

 

Krzysztof Szczerski pytany o nawiązanie przez prezydenta Dudę bezpośrednich relacji z Trumpem zaznaczył, że są podobni w niektórych aspektach ich politycznej drogi, chociażby dlatego, że - jak mówił - wygrali wybory - "trochę wbrew sondażom".

 

- Nam zależy na tym, żeby to był początek. To jest takie spotkanie, które ustawi te relacje na najbliższe lata - powiedział minister Szczerski.

 

- Liczymy na wizytę prezydenta Dudy w Waszyngtonie w przyszłym roku dopiero, więc to musimy dzisiaj ustawić sobie pewne wektory i mechanizmy, zachęcić potem MSZ-y, rządy do tego, żeby te rozmowy kontynuowały już na poziomie ministerialnym tak, żebyśmy mogli dzisiaj ustawić sobie tę busole na najbliższy czas w relacjach polsko-amerykańskich - dodał minister Szczerski.

 

Krzysztof Szczerski mówił również o wizycie prezydenta Trumpa w kontekście rozpoczynającego się w czwartek dwudniowego szczytu Trójmorza. Zdaniem ministra 12 państw Trójmorza ma własny potencjał potrzebny do tego, żeby być ważnym elementem rozwoju Europy. - Stąd pochodzi impuls rozwojowy - mówił.

 

- To otwiera duży rynek także dla inwestycji amerykańskich. Będziemy o tym także bardzo wyraźnie mówić. Ten region potrzebuje inwestycji. Dzisiaj silnym zastrzykiem dla tego regionu są fundusze europejskie i dzięki nim ten region też się bardzo rozwija, ale wiemy, że dostęp do nich będzie coraz trudniejszy, jeśli chodzi o przyszłą perspektywę budżetową - wyjaśniał Sekretarz Stanu w KPRP.

 

Minister Szczerski ocenił także, że Polska zbudowała instrumenty do tego, żeby stać się ważnym partnerem dla Stanów Zjednoczonych. W tym kontekście wymienił m.in. ustalenia ubiegłorocznego szczytu NATO w Warszawie, niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, otwarcie gazoportu w Świnoujściu i organizację szczytu Trójmorza. (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.