Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 6 lipca 2017

Krzysztof Szczerski: Wizyta Donalda Trumpa pokazała siłę Polski; umiemy zrealizować cel dyplomatyczny

Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski

Wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa w Warszawie pokazała siłę Polski, jako kraju, który jest w stanie skutecznie zrealizować swój cel dyplomatyczny na skalę globalną - powiedział Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

 

- To dzień ogromnej satysfakcji dla każdego Polaka. Pokazaliśmy, że jesteśmy skuteczni w osiąganiu naszych celów. Wizyta prezydenta Trumpa i szczyt Trójmorza wymagał ogromnej pracy, potrafiliśmy do tego doprowadzić, to jest duże wydarzenie w znaczeniu dyplomatycznym - powiedział Krzysztof Szczerski.

 

Zobacz także: Prezydent USA w Warszawie: Stajemy ramię w ramię broniąc artykułu 5. PL/ENG Donald Trump: Nigdy nie byliśmy bliżsi Polski, niż w tej chwili PL/ENG Jak ocenił, wizyta prezydenta USA w Warszawie, pokazała siłę Polski, jako kraju, który jest w stanie skutecznie zrealizować swój cel dyplomatyczny i to na skalę globalną. - Wizyta prezydenta USA i jego programowe wystąpienie na pl. Krasińskich, odbyło się w Warszawie, dlatego, że zaprosił go polski prezydent i dlatego że polski prezydent miał taki cel, koncepcję i potrafił go zrealizować - podkreślił minister.

 

Prezydent Trump gościł w Warszawie w dniach 5-6 lipca. W czwartek rozmawiał w "cztery oczy" z prezydentem Andrzejem Dudą, spotkał się z liderami państw Trójmorza i wygłosił przemówienie na pl. Krasińskich.

 

Zdaniem ministra Szczerskiego, wizyta Trumpa w Warszawie będzie miała długotrwałe konsekwencje dyplomatyczne. - Polska pokazała swoją rolę w regionie, pokazaliśmy, że jesteśmy zdolni do mobilizacji regionu, pokazaliśmy, że jesteśmy skuteczni w dużych przedsięwzięciach dyplomatycznych - przekonywał minister.

 

- Nasza skuteczność wynikała także z dobrego rozpoznania priorytetów polityki amerykańskiej i naszej dużej roli w Europie Środkowej, jako kraju, który - wtedy, kiedy postawi sobie taki cel - może zgromadzić wszystkie kraje regionu, między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym i zaprosić na spotkanie prezydenta USA - mówił minister.

 

Jak dodał, "to nie jest kwestia szczęścia, ale pracy i skuteczności". - To dzień wielkiej satysfakcji dla każdego Polaka - podkreślił.

 

Według Szczerskiego, wystąpienie prezydenta USA na pl. Krasińskich, w którym mówił m.in. o cywilizacji Zachodu, która powinna się obronić, jest "przesłaniem programowym jego prezydentury". - W takiej wizji modelu i kształcie cywilizacji zachodniej, wzorcu konserwatywnym, rola Polski jest duża - ocenił.

 

Zdaniem ministra, wystąpienie Trumpa na pl. Krasińskich ma wielkie znaczenie dla polskiej polityki historycznej i prezentacji polskiej historii na świecie. - To wystąpienie było globalnym wydarzeniem, oglądał go cały świat. To nie było przypadkowe, że prezydent USA wygłosił swoje wystąpienie przed pomnikiem Powstania Warszawskiego - zaznaczył Krzystzof Szczerski.

 

- Osnową idei konserwatywnego odrodzenia Zachodu, które przedstawił prezydent Trump, jest polskie doświadczenie, polska historia i polskie wartości. To niezwykle ważne wydarzenie w długiej perspektywie dla polskiej polityki historycznej, obrazu Polski na świecie i prestiżu Polski. Prezydent Trump wskazał na uniwersalny charakter polskiej historii - mówił minister.

 

- Skoro można w tej sposób powiedzieć o Polsce i mówi to prezydent USA, to tym bardziej powinni tak zawsze mówić o Polsce po roku 1989 polscy politycy, polskie media i ci, którzy prezentują Polskę na świecie - dodał Szczerski. (PAP)

Poleć znajomemu