przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 18 lipca 2017

Paweł Mucha: Prezydent ws. projektu ustawy o SN apeluje o merytoryczną rozmowę, a nie emocjonalną debatę

wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha

- Prezydent Andrzej Duda wielokrotnie apelował i dzisiaj - ws. projektu ustawy o Sądzie Najwyższym - także apeluje o uspokojenie emocji, o rozmowę merytoryczną, a nie debatę emocjonalną - powiedział we wtorek wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

 

Był pytany w radiowej Trójce, czy prezydent na etapie tworzenia ustawy o SN zaangażuje się w prace nad nią i czy spotka się z innymi przedstawicielami partii w tej sprawie. W poniedziałek prezydent rozmawiał z politykami Kukiz'15.

 

Jak zaznaczył Paweł Mucha, prezydent "co do zasady" nie ingeruje w kwestie prac legislacyjnych. - To nie jest zadanie i rola prezydenta - wskazał.

 

Dodał, że prezydent "na bieżąco" uczestniczy w pracach nad swoimi projektami. - Poza projektami prezydenckim nie byłoby moim zdaniem właściwe ani zrozumiałe, gdyby prezydent podpowiadał posłom, parlamentarzystom poprawki - ocenił Mucha.

 

Wiceszef Kancelarii Prezydenta powiedział też, że mogą odbywać się spotkania z prezydentem, jeśli - jak wskazał - tego rodzaju prośby bezpośrednio będą adresowane do Andrzeja Dudy. - Prezydent jest otwarty i wiele spotkań w rozmaitych formatach się odbywa w Pałacu Prezydenckim bezpośrednio z udziałem prezydent, czy jego współpracowników - dodał.

 

- Oczywiście, że można rozmawiać i wyobrażać sobie rozmaite formaty spotkań. Natomiast prezydent wielokrotnie apelował i dzisiaj także apeluje o pewne uspokojenie emocji, o rozmowę merytoryczną, a nie debatę emocjonalną - powiedział minister Mucha.

 

- Trudno sobie wyobrazić taką debatę przy skrajnych bardzo, uruchamianych celowo emocjach, ale wszystko jest możliwe - powiedział. - Prezydent może podejmować określone aktywności. Na pewno kieruje się dobrem wymiaru sprawiedliwości - zaznaczył wiceszef Kancelarii Prezydenta.

 

Według Pawła Muchy larum, które podnosi opozycja ws. projektu ustawy o SN, jest przedwczesne. Przekonywał też, że Polacy są za reformą wymiaru sprawiedliwości, a prezydent i PiS w swoich kampaniach wyborczych wskazywali, że reforma wymiaru sprawiedliwości jest jedną z najważniejszych potrzeb, jeśli chodzi o naprawę Polski.

 

Projekt PiS ustawy o Sądzie Najwyższym wpłynął do Sejmu w ubiegłą środę. Przewiduje m. in. trzy nowe izby SN, zmiany w trybie powoływania sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku "z wyjątkiem sędziów wskazanych przez Ministra Sprawiedliwości". (PAP)

.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.