przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 21 lipca 2017

W Pałacu Prezydenckim spotkanie z Polakami z Białorusi

  |   Spotkanie z Polakami z Białorusi w Pałacu Prezydenckim Spotkanie z Polakami z Białorusi w Pałacu Prezydenckim Spotkanie z Polakami z Białorusi w Pałacu Prezydenckim Można o was powiedzieć, że jesteście liderami trwania w polskości - powiedział do gości Sekretarz Stanu Adam Kwiatkowski Spotkanie z Polakami z Białorusi w Pałacu Prezydenckim W spotkaniu uczestniczyła Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys Spotkanie z Polakami z Białorusi w Pałacu Prezydenckim Spotkanie z Polakami z Białorusi w Pałacu Prezydenckim Spotkanie z Polakami z Białorusi w Pałacu Prezydenckim Spotkanie z Polakami z Białorusi w Pałacu Prezydenckim Spotkanie z Polakami z Białorusi w Pałacu Prezydenckim Spotkanie z Polakami z Białorusi w Pałacu Prezydenckim Spotkanie z Polakami z Białorusi w Pałacu Prezydenckim Spotkanie z Polakami z Białorusi w Pałacu Prezydenckim Spotkanie z Polakami z Białorusi w Pałacu Prezydenckim Spotkanie z Polakami z Białorusi w Pałacu Prezydenckim Spotkanie z Polakami z Białorusi w Pałacu Prezydenckim Spotkanie z Polakami z Białorusi w Pałacu Prezydenckim Spotkanie z Polakami z Białorusi w Pałacu Prezydenckim

Jesteście liderami trwania w polskości - zwrócił się do Polaków z Białorusi podczas spotkania w piątek w Pałacu Prezydenckim Sekretarz Stanu w KPRP minister Adam Kwiatkowski. Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys dziękowała prezydentowi Andrzejowi Dudzie za wsparcie.

 

W spotkaniu wzięło udział blisko 90 osób, w tym prezesi stowarzyszeń i działacze mniejszości polskiej na Białorusi.

 

- To bardzo ważne spotkanie, bo spotykamy się w najważniejszym miejscu dla Polski, gdzie mieszka i pracuje prezydent - powitał Polaków z Białorusi w Pałacu Prezydenckim Sekretarz Stanu w KPRP Adam Kwiatkowski, który jest odpowiedzialny za sprawy polonijne. - Wszyscy razem tworzymy jedną wspólnotę, jesteśmy Polakami i wszystkim nam zależy na tym, żeby ta wspólnota była jak najmocniejsza, a relacje jak najbliższe - powiedział.

 

- Można o was powiedzieć, że jesteście liderami trwania w polskości, liderami podtrzymywania tej polskości - zwrócił się do uczestników spotkania minister Kwiatkowski. Dziękował w imieniu prezydenta za podejmowane w ich środowiskach działania. - Chciałem też zapewnić, że możecie państwo liczyć na wsparcie prezydenta - zadeklarował.

 

Andżelika Borys dziękowała prezydentowi i władzom Polski za wspieranie działań ZPB na drodze dbania o polskość. - Zadaniem Związku Polaków na Białorusi jest dbanie o polskość - podkreśliła. Jak mówiła, obecnie na związek składają się 92 oddziały i 14 stowarzyszeń; łącznie liczy on 8 tys. 595 członków. Borys dodała, że w przyszłym roku związek będzie obchodzić 30. rocznicę powstania.

 

Jednym z zadań Związku Polaków na Białorusi jest dbanie o mogiły i cmentarze polskich żołnierzy oraz o pamięć o nich - mówił prezes Komitetu Ochrony Miejsc Pamięci Narodowej działającego przy zarządzie głównym związku Tadeusz Malewicz. - Zrobiliśmy sporo, zrobiliśmy wiele, nie tylko w wymiarze materialnym, renowacji mogił, cmentarzy, ale również w sprawach politycznych - podkreślił Malewicz.

 

Według niego podjęto działania mające na celu dbanie o dobre imię żołnierzy Armii Krajowej. - Występowaliśmy do władz i ja byłem członkiem komisji stworzonej przy rządzie Republiki Białorusi do spraw nadania statusu kombatanta drugiej wojny światowej żołnierzom Armii Krajowej. Jednak z pewnych powodów, w tej sytuacji, którą mamy w państwie ta sprawa upadła - zaznaczył Malewicz. - Teraz uważam, że nadszedł czas, by powrócić do tego tematu i już z pomocą instytucji w Polsce, również Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych - dodał. (PAP)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.