przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 25 lipca 2017

Minister Adam Kwiatkowski na XVII Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych

  |   Minister Adam Kwiatkowski na XVII Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych (fot. Daniel Kozik, Biuro Prasowe UMWP) Minister Adam Kwiatkowski na XVII Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych (fot. Daniel Kozik, Biuro Prasowe UMWP) Minister Adam Kwiatkowski na XVII Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych (fot. Daniel Kozik, Biuro Prasowe UMWP) Minister Adam Kwiatkowski na XVII Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych (fot. Daniel Kozik, Biuro Prasowe UMWP) Minister Adam Kwiatkowski na XVII Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych (fot. Daniel Kozik, Biuro Prasowe UMWP) Minister Adam Kwiatkowski odczytał list Prezydenta RP (fot. Daniel Kozik, Biuro Prasowe UMWP) XVII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie (fot. Daniel Kozik, Biuro Prasowe UMWP) XVII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie (fot. Daniel Kozik, Biuro Prasowe UMWP) XVII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie (fot. Daniel Kozik, Biuro Prasowe UMWP) XVII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie (fot. Daniel Kozik, Biuro Prasowe UMWP)

Prezydent Andrzej Duda podziękował uczestnikom trwającego w Rzeszowie XVII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych za podtrzymywanie polskości za granicą, za propagowanie polskiej kultury i tradycji w krajach zamieszkania. Zobacz także: List prezydenta na XVII Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych

 

Podziękowania w imieniu prezydenta przekazał we wtorek Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski podczas spotkania z kierownictwem i delegacjami zespołów uczestniczących w XVII ŚFPZF w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie.

 

Zwracając się do uczestników festiwalu minister Adam Kwiatkowski podkreślił, że wszyscy w kraju, którzy zajmują się kontaktami z rodakami za granicą wiedzą, są "ważnymi dla nas ambasadorami polskości". - Bo to wy tę polskość podtrzymujecie, bo wy tą polskością się chwalicie, bo wy jesteście z niej dumni, bo wy wreszcie spotykacie się na wielu innych festiwalach po to, by pokazać to bogactwo polskiej kultury i tradycji, i dzięki temu ta polskość w tak wielu miejscach na świecie trwa i za to się należą podziękowania – mówił prezydencki minister.

 

ŚFPZF odbywa się w Rzeszowie od 1969 roku, co trzy lata, tradycyjnie w pierwszym wakacyjnym miesiącu. Jest jedną z największych tego typu imprez na świecie i – jak mówią organizatorzy - wyróżniającą się wśród innych zarówno liczbą uczestników, jak i przede wszystkim formułą artystyczną, która umożliwia wszystkim zespołom wspólne, podczas jednego koncertu, zaprezentowanie się publiczności. Wspólny występ pozwala też zintegrować się uczestnikom i poznać wzajemnie, a także poznawać kulturę kraju przodków.

 

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Wspólnota Polska przy współudziale finansowym Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta Rzeszowa. Festiwal dofinansowany został też ze środków ministerstwa kultury oraz Senatu. Patronatem honorowym imprezę objął prezydent Andrzej Duda.

 

Minister Kwiatkowski wyraził też zadowolenie, że następny festiwal odbędzie się już za dwa lata (festiwal tradycyjnie odbywa się co trzy lata – PAP), w 50. rocznicę powstania ŚFPZF. - Cieszę się dlatego, bo to jest ważne, żeby takie jubileusze organizować, ważne jest, żeby pamiętać o tych, którzy tę piękną tradycję rozpoczęli i dlatego też chciałem podziękować tym, dzięki którym się tutaj spotkaliśmy – zaznaczył.

 

Zwracając się też do władz województwa, miasta Rzeszowa i Stowarzyszenia Wspólnota Polska dziękował za to, że przyczynili się do organizacji kolejnego festiwalu.

 

W czasie uroczystości Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta wręczył przedstawicielom zespołów pamiątkowe dyplomy uznania podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę oraz miniatury godła Polski. Ponadto przekazał też dla wszystkich uczestników ŚFPZF miniaturki polskiej flagi.

 

Tegoroczny festiwal odbywa się od piątku. Bierze w nim udział ponad tysiąc przedstawicieli Polonii z 14 krajów, z pięciu kontynentów skupionych w 37 zespołach. Najliczniej – jak zwykle – reprezentowana jest Polonia z USA - 8 zespołów, i Kanady - 9 grup.

 

W ramach festiwalu przez weekend zespoły polonijne występowały w Rzeszowie i w 35 innych miejscowościach regionu podkarpackiego, gdzie prezentowały polskie tańce. W poniedziałek odbył się koncert "Folklor narodów świata", a we wtorek wieczorem odbędzie się koncert galowy, który zakończy imprezę. Wzorem minionych lat będzie to widowisko „Karczma na Podzamczu”, w którym wystąpią niemal wszystkie zespoły biorące udział w festiwalu. (PAP)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.