przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 29 lipca 2017

Minister Mucha: Większość Polaków jest za reformą wymiaru sprawiedliwości

Prezydent wsłuchuje się w głosy zarówno zwolenników, jak i przeciwników rozmaitych rozwiązań dotyczących wymiaru sprawiedliwości, wsłuchuje się w głosy ekspertów i proceduje zgodnie z najlepszą wiedzą - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha w radiowej Trójce.

 

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda poinformował, że zdecydował o zawetowaniu nowej ustawy o Sądzie Najwyższym oraz nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i zapowiedział przygotowanie w ciągu dwóch miesięcy własnych projektów dotycząceych tych instytucji.

 

Zobacz także: "Ze strony prezydenta jest wola współdziałania i współpracy" Prezydent podpisał natomiast znowelizowaną ustawę o ustroju sądów powszechnych, która m.in. zmienia zasady powoływania i odwoływania prezesów sądów przez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości oraz wprowadza zasady losowego przydzielania spraw sędziom.

 

- Wszystkie badania opinii publicznej potwierdzają, że większość Polaków jest za zmianą wymiaru sprawiedliwości. Wymaga on reformy, co mogę stwierdzić na podstawie doświadczeń związanych także z moją poprzednią pracą zawodową. Dla mnie nie ulega wątpliwości, że wiele jest w tej kwestii do zrobienia i ten proces postępuje. Zmiany, które są zawarte w prawie o ustroju sądów powszechnych bezpośrednio dotykają bardzo ważnych rzeczy: to, że sędziowie będą równo obciążeni pracą czy to, że będzie zasada ustrojowa, że nie będzie można dokonywać zmiany, jeśli chodzi o przydział spraw na zasadzie widzimisię – mówił minister Paweł Mucha.

 

Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP był pytany o zmiany w sądownictwie, które zostaną zaprezentowane przez Andrzeja Dudę. - Tak jak pan prezydent zapowiedział w swoim wystąpieniu, w ciągu dwóch miesięcy zostaną przedłożone projekty, które będą obejmowały dalsze reformy wymiaru sprawiedliwości. Pan prezydent jest zgodny, jeżeli chodzi o pogląd opinii publicznej, pogląd większości Polaków, a także pogląd wyrażony przez PiS, że taka reforma jest niezbędna - podkreślił minister Mucha.

 

Przypomniał, że prezydent zapowiedział konsultacje w trakcie przygotowywania projektów ustaw o SN i KRS.  (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.