przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 7 sierpnia 2017

Minister Szczerski: Prezydentura Andrzeja Dudy zrywa z przekleństwem żyrandola

Prezydentura Andrzeja Dudy jest aktywna i znacząca; wiele inicjatyw prezydenta zmieniło bieg polityki w Polsce, zmieniło także pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej - podkreślał w radiowej Jedynce Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski.

 

Minister Szczerski zapowiedział, że w poniedziałek, na specjalnej konferencji, zostaną podsumowane dwa lata prezydentury Andrzeja Dudy i przedstawione jego plany na najbliższe miesiące.

- Prezydent nie zatrzymuje się w tym biegu. Dzisiaj mamy pierwszy dzień trzeciego roku prezydentury, więc to wszystko jest w ciągłej pracy - dodał.

 

Pytany o krytykę prezydenta ze strony polityków PiS minister Krzysztof Szczerski ocenił, że to dowód na właściwe wypełnianie funkcji przez Andrzeja Dudę. - Jest osobą, która przede wszystkim kieruje się przekonaniem o potrzebach polskiego państwa, dobra wspólnego i potrzebie rozmowy, z każdym – mówił Szef Gabinetu Prezydenta. Dodał, że prezydentowi Dudzie "nie chodzi o osobistą popularność tylko wypełniania funkcji na jaką Polacy go powołali".

 

- Jednocześnie nikt w Polsce dzisiaj nie powie, że prezydent nie jest znaczącą figurą na naszej scenie politycznej. To jest ważne. Dlatego że prezydentura Andrzeja Dudy zrywa z przekleństwem żyrandola. To jest prezydentura niezwykle aktywna i znacząca. Powiedziałbym, że wiele inicjatyw, wiele decyzji pana prezydenta zmieniło bieg polityki w Polsce, zmieniło także polską pozycję na arenie międzynarodowej - dodał minister Szczerski.

 

Dopytywany, czy ta aktywność oznacza kurs kolizyjny z ministrami obrony narodowej, sprawiedliwości i spraw zagranicznych, Krzysztof Szczerski stwierdził, że tak jest, gdy ma się "własną wizję tego, co należy dla Polski zrobić".

 

- To jest oczywiste, że musi do takiej dyskusji dochodzić. Dlatego że nawet jeśli mamy wspólny cel, bo dzisiaj w Polsce mamy bardzo wyraźną formację naprawy państwa, formację dobrej zmiany, która łączy rząd, większość parlamentarną i prezydenta, musi dochodzić do dyskusji, do wymiany poglądów, czasami do wymiany poglądów ze sobą kolizyjnych - jak np. ta dyskusja dotycząca ostatnio wymiaru sprawiedliwości. Ale ona się znowu zakończy czymś pozytywnym. Z każdej takiej sytuacji, to było też doświadczenie tych minionych dwóch lat, wychodzimy z propozycją lepszej reformy, lepszej zmiany – powiedział Krzysztof Szczerski.

 

Wśród sukcesów dwóch lat prezydentury Andrzeja Dudy minister wymienił m.in. zaostrzenie Kodeksu karnego w zakresie przeciwdziałania przemocy wobec dzieci, propozycje dotyczące frankowiczów, ideę referendum konsultacyjnego w sprawie nowej konstytucji oraz plany obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. - To jest też rola prezydenta, żeby zaprosić i cały czas nawoływać do pewnej zgody społecznej, mimo ostrych podziałów. Są takie tematy, które powinny być tematami wspólnymi - przyszły ustrój państwa, obchody ważnych rocznic – zwrócił uwagę Szef Gabinetu Prezydenta.

 

Zapytany, czy prezydent powinien mieć większe uprawnienia podkreślił, że będzie to przedmiotem rozpoczynającej się dyskusji dot. kształtu konstytucji. - W końcu sierpnia, w Gdańsku odbędzie się pierwsza debata konstytucyjna, w historycznej sali BHP z udziałem Solidarności - powiedział. Dodał, że celem prezydenta jest to, by "była to dyskusja obywatelska, nie dyskusja między partiami". - Na dyskusję między partiami przyjdzie czas, kiedy sprawa trafi do Sejmu. To, na czym zależy prezydentowi, to dyskusja obywateli, to Polacy mają napisać sobie nową konstytucję – podkreślił Krzysztof Szczerski.

 

Odnosząc się do zapowiadanego przez przedstawicieli rządu i polityków PiS projektu ustawy dotyczącej dekoncentracji w mediach, minister Szczerski stwierdził, że "jest to temat wrażliwy". -  Chodzi o to, by do Polski wprowadzić standardy, które obowiązują w wielu krajach europejskich. Takim standardem jest dbałość o narodową własność mediów. Polska jest wyjątkiem od europejskiej reguły, a nie odwrotnie. (...) Niestandardowe jest to, co się dzieje w Polsce, czyli że rynek medialny jest rynkiem po pierwsze skoncentrowanym, po drugie rynkiem własności zagranicznej – podkreślił prezydencki minister.

 

Zapytany, czy budowa partii prezydenckiej jest jednym z celów na resztę kadencji, Szczerski odpowiedział, że "nie ma takiego w ogóle celu”. - Prezydent nie gra na szachownicy partyjnej. Prezydent zajmuje się Polską - dodał.(PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.