przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 6 sierpnia 2017

70-lecie Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych „Gorolski Święto”

  |   (fot. KG RP Ostrawa) (fot. KG RP Ostrawa) (fot. KG RP Ostrawa) (fot. KG RP Ostrawa) (fot. KG RP Ostrawa) (fot. KG RP Ostrawa) (fot. KG RP Ostrawa)

W niedzielę 6 sierpnia br. Sekretarz Stanu Adam Kwiatkowski, na zaproszenie prezesa Zarządu Miejscowego Koła Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Jabłonkowie pana Jana Ryłko oraz starosty miasta Jabłonków Jiřiego Hamrozi, reprezentował Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudę na obchodach 70-lecia Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych „Gorolski Święto”.

 

Minister Adam Kwiatkowski rozpoczął wizytę na Zaolziu od spotkania w Domu Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Jabłonkowie i uczestnictwa w nabożeństwie ekumenicznym inaugurującym obchody jubileuszowe. Wraz z ministrem spraw zagranicznych Republiki Czeskiej Ludomirem Zaoralkiem wziął udział w korowodzie, który uroczyście przeszedł ulicami miasta do jabłonkowskiego Lasku Miejskiego.

 

Zobacz także: Spotkanie z grupą nauczycieli polonijnych z Niemiec Minister Kwiatkowski na otwarciu letnich igrzysk polonijnych W Pałacu Prezydenckim spotkanie z Polakami z Białorusi Podczas uroczystości otwarcia festiwalu Sekretarz Stanu Adam Kwiatkowski skierował do organizatorów i uczestników słowa serdecznego powitania oraz gratulacje z okazji jubileuszu. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy uhonorował dyplomami uznania „za udział w 70. Międzynarodowych Spotkaniach „Gorolski Święto” oraz za pielęgnowanie i promowanie kultury i tradycji polskiej mniejszości w Republice Czeskiej” wszystkie zespoły muzyczne, śpiewacze i taneczne biorące udział w festiwalu. Minister Adam Kwiatkowski, w towarzystwie prezesa ZG PZKO Jana Ryłki, odwiedził stoiska kół miejscowych PZKO.

 

Na cmentarzu w Nawsiu Sekretarz Stanu Adam Kwiatkowski złożył wiązankę biało-czerwonych kwiatów na grobie śp. Władysława Niedoby, wybitnej postaci Zaolzia, animatora kultury polskiej, zasłużonego Gorolskiego Hetmana, legendarnego Jury Spod Grónia.

 

„Gorolski Święto” to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w życiu społeczności polskiej mieszkającej od wieków na Zaolziu. Od 70 lat jest ono miejscem prezentacji kulturowych tradycji regionu oraz bogatego dorobku artystycznego zamieszkałej tam polskiej mniejszości narodowej. Pierwotnie święto miało charakter festynu ludowego.


Z czasem, dzięki twórczej aktywności i społecznemu zaangażowaniu wielu pokoleń członków Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego, przekształciło się w festiwal folklorystyczny o charakterze międzynarodowym. Gromadzi on co roku blisko 20-tysięcy widzów.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.